ЕС изпраща на Украйна 447 генератора за ток


23/01/2026, 13:22

Снимка: Пиксабей

Европейската комисия съобщи днес, че осигурява спешното изпращане на 447 генератора за ток в Украйна заради щетите, нанесени по украинската електропреносна система от руските въздушни удари. Над един милион украинци са без ток, вода и отопление при минусови температури след безмилостните руски удари по енергийната инфраструктура, се посочва в съобщението на комисията, цитирано от БТА.

Предоставените генератори са от стратегическите запаси на ЕС и ще послужат за възстановяване на захранването в болници, приюти и за поддържането на основни обществени услуги. От началото на руското военно нахлуване в Украйна ЕС е изпратил близо 10 000 генератора, отбелязва ЕК.

Комисията решително осъжда руските удари по украинската енергийна инфраструктура. ЕС ще продължи да помага на украинците да преживеят тази зима, пише в съобщението. От началото на войната ЕК отпусна над 1,2 милиарда евро за хуманитарна подкрепа и предостави над 160 000 тона помощи на Украйна. В навечерието на тази зима комисията осигури 927 милиона евро за спешни покупки на газ в Украйна, а възможностите за износ на електроенергия от ЕС бяха чувствително повишени.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Надежда Йорданова отхвърли твърденията за възможно сътрудничество между ДБ и "Прогресивна България"
Дата: 03/05, 10:03

В планините е облачно и няма видимост
Дата: 03/05, 09:51

Без вода днес във Варна и региона
Дата: 03/05, 09:43

Ангела Меркел похарчила близо 65 хиляди евро от държавния бюджет за грим и фризьор
Дата: 03/05, 09:35

България е сред водещите в ЕС по използване на физически наказания за деца
Дата: 03/05, 09:33

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия