снимка: МВнР
На 1 март 2026 г. министърът на външните работи Надежда Нейнски участва в извънредно видеоконферентно заседание на Съвет „Външни работи“, на което беше обсъдена ситуацията в Близкия изток.
Министрите на външните работи изразиха силно безпокойство от ескалацията на военните удари в региона и последиците за регионалната и европейската сигурност. Изразена бе силна подкрепа за партньорите на ЕС в Залива след ударите на Иран. Потвърдена бе необходимостта от спазване на принципите на международното право и Устава на ООН. Подчертана бе необходимостта за връщане на масата на преговорите, както и изпълнение от страна на Иран на всички задължения по линия на Договора за неразпространение на ядрените оръжия. Министрите обмениха информация относно проведените до момента дипломатически контакти със страните от региона и се ангажираха да продължат тясната координация помежду си, включително по отношение на сигурността на европейските граждани и тяхната евакуация, съобщават от пресцентъра на Външно министерство.
В изказването си министър Нейнски подчерта, че се намираме в напълно нова ситуация в Близкия изток, с потенциални негативни последици за региона и Европа. Необходимо е да убедим новото ръководство на Иран в необходимостта от връщане на масата на преговорите и отказ от ядрената му програма и програмата за развитие на балистични ракети, както и от спиране на подкрепата за руската военна агресия срещу Украйна. Министър Нейнски подкрепи провеждането на съвместно заседание на министрите на външните работи на ЕС и Съвета за сътрудничество в Залива. Приоритет номер едно остава сигурността на нашите граждани в региона и дейностите по тяхната евакуация.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Спортът по телевизията в сряда 13 май
Дата: 13/05, 05:00
"Монти Мес" с ново заведение за храна за дома и офиса във Варна
Дата: 13/05, 04:50
Биофилтър спасява черния дроб
Дата: 13/05, 04:50
Хороскоп за сряда: Телец - лични проекти; Рак - срещи; Дева - финанси; Стрелец - задачи; Водолей - семейство
Дата: 13/05, 04:30
Подготовка за екскурзия: С кратък онлайн курс по английски научавате най-важното за 10 часа
Дата: 13/05, 04:10