Пиксабей
Сателит на NASA, който вече е излязъл от употреба, се насочва неконтролирано към Земята, информира NBC, цитирана от "Фокус". Апаратът Van Allen Probe A е бил изстрелян преди 14 години, за да събира данни за радиационните пояси на планетата.
Сателитът тежи около половин тон и се очаква да навлезе в атмосферата тази нощ. От NASA не могат да влияят върху траекторията на космическия апарат, но предполагат, че той ще изгори в плътните слоеве на атмосферата. Въпреки това от агенцията признават, че дребни отломки могат да достигнат Земята, но рискът да наранят някого е минимален.
От NASA и американските военно-въздушни сили следят траекторията на сателита с готовност да се намесят, ако възникне опасност от инцидент на Земята.
Обикновено космически обекти с отпаднала необходимост действително успяват да изгорят изцяло в атмосферата, а по-големите апарати се насочват към безопасен район на Тихия океан.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Горящ автомобил блокира движението на "Хемус" след тунел "Топли дол"
Дата: 06/05, 16:24
Откриха прострелян братът на бившия турски външен министър Чавушоглу
Дата: 06/05, 16:16
Конен спорт на Гергьовден във Варна
Дата: 06/05, 16:11
Сергей Игнатов: Въстаниците са първообразът на българската войска
Дата: 06/05, 16:01