Лукашенко: Доналд Тръмп ме покани в резиденцията му във Флорида за историческа сделка


20/03/2026, 15:22

Кадър Ютуб

Вашингтон и Минск подготвят мащабно споразумение по инициатива на американския президент Доналд Тръмп. Това съобщи президентът на Беларус Александър Лукашенко, цитиран от местната агенция БелТА.

По думите му предложението за сделка е дошло от американска страна по време на поредния кръг от двустранните преговори. Беларус вече е изпратила своите контрапредложения, които в момента се разглеждат във Вашингтон. Лукашенко посочи, че споразумението е от изключително значение за страната му.

Беларуският държавен глава допълни, че е получил покана от Тръмп за лична среща в резиденцията му във Флорида. Изявлението идва след разговори в Минск с американска делегация, водена от специалния пратеник на САЩ Джон Коул.

Коул има ключова роля в затоплянето на отношенията между двете държави. В края на миналата година негови преговори с беларуския лидер доведоха до освобождаването на над 120 затворници, сред които и Нобеловият лауреат Алес Беляцки, в замяна на отмяна на част от американските санкции.

По време на последната среща Лукашенко е заявил, че не вижда пречки по темата с политическите затворници в страната и е готов да спазва постигнатите договорености. В дневния ред на разговорите са били включени проблемът с ядрените материали, както и беларуски вариант за прекратяване на конфликта с Иран.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Камион се вряза в мантинела на АМ „Тракия“ в посока Бургас
Дата: 10/05, 20:12

Локализираха пожара в склад в София, няма засегнати съседни сгради
Дата: 10/05, 20:00

Пол Мание: Българските пътища ми дадоха криле и се надявам да продължа по същия начин и в Италия
Дата: 10/05, 19:52

Областният управител на Габрово свиква спешна среща заради общественото напрежение в града
Дата: 10/05, 19:441 Коментар

Янкулов за избора на нов ВСС: Ключовото е дали има политическа воля промените да бъдат реални, а не формални
Дата: 10/05, 19:34

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия