Здравното министерство създава програма за осигуряване на антидота Налоксон


06/04/2026, 16:50

Снимка: Булфото

Министерството на здравеопазването започва работа по създаването на Национална програма за осигуряване на достъп до Налоксон като животоспасяващ лекарствен продукт в системата на здравеопазването и извън нея.

На последното заседание на Националния съвет по наркотични вещества беше взето решение за създаване на работна група, която да изготви предложения за устойчив механизъм за осигуряване на антидота.

Целта е медикаментът да бъде наличен там, където времето спасява живот – в центровете за спешна медицинска помощ, както и при екипите на първа линия, включително в структурите на МВР, Агенция „Митници“, местата за лишаване от свобода и други служби, които работят в среда с повишен риск, съобщават от Министерството на здравеопазването.

Работната група трябва да предложи конкретни решения за осигуряване, разпределение и използване на медикамента, така че да се гарантира бърз и ефективен достъп при спешни ситуации.

Създаването на Национална програма е следващ етап към изграждане на дългосрочна политика, която да не разчита единствено на дарения, а да осигури предвидимост и устойчивост в доставките. Това е важна стъпка за намаляване на смъртността при употреба на опиоиди и за защита на живота и здравето на хората в риск.

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Човекът открил тялото в контейнера за боклук: Беше на млад мъж, не ми дават да говоря повече
Дата: 08/04, 17:38

Ливан е подложен на най-тежките израелски бомбардировки
Дата: 08/04, 17:34

Шефът на Пентагона: САЩ ще останат в Близкия изток, за да гарантират, че Иран спазва примирието
Дата: 08/04, 17:301 Коментар

Диана Русинова: Около 40% от първокласните пътища в България са рискови
Дата: 08/04, 17:262 Коментара

Напусна ни проф. Илка Попова
Дата: 08/04, 17:20

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия