Брюкселски анализатори: Руският газ засега няма алтернатива


28/03/2014, 17:32

Алтернативата на руския газ ще струва на Европа увеличаване на цената на енергоносителите 1,5-2 пъти. Такава оценка се посочва в публикувания днес доклад на брюкселския център за анализи Брюгел, цитиран от ИТАР-ТАСС.

В момента около 40 процента от европейския внос на газ е от Русия и ЕС плаща за него около $53 млрд. годишно, отбелязва центърът. При сегашните цени на втечнения газ на световния пазар, за да станат европейските цени привлекателни за трансатлантически доставчици на втечнен газ, цената на синьото гориво в Европа трябва да скочи с над 100 процента (2 пъти), предупреждава институтът.

Изчисленията не вземат предвид необходимостта от изграждането на нови терминали за втечнен газ, които са нужни на Европа, за да получава нужния й обем газ. Ако руският газ бъде заменен с комбинация от енергоресурси, които включват доставка на норвежки газ, втечнен газ от САЩ и използване на европейски въглищни ресурси, това ще доведе до повишаване на цената на газа с 50 процента или 1,5 пъти. Освен това тази схема предвижда съживяване на въглищната енергетика на Европа, което означава да се сложи кръст на екологичните амбиции на ЕС за намаляване на изхвърляните в атмосферата газове, предизвикващи парников ефект. /Преса

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Жилищата у нас са повече от домакинствата
Дата: 13/05, 09:40

53 деца са евакуирани след три взрива до детската градина в Горна Оряховица
Дата: 13/05, 09:33

Икономисти предупреждават: Държавната намеса в цените ще вдигне разходите
Дата: 13/05, 09:171 Коментар

Биофилтър спасява черния дроб
Дата: 13/05, 09:10

Внасят законопроект за промени при ДДС-то
Дата: 13/05, 09:032 Коментара

Още новини
Спонсорирани връзки.

Коментари twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия