Хиляди варненци минават под масата, дълги са опашките пред храмовете дори в дъжда (Снимки)


18/04/2014, 12:44

Веселин Златков

Стотици, дори хиляди варненци чакат търпеливо на опашки пред храмовете, за да извършат великденския църковен ритуал "минаване под масата". Това се прави за здраве, но всъщност смисълът е, че вярващият се покланя пред гроба на Исус Христос и съпреживява неговото погребение. 

В храмовете се изнася маса, на която символично се поставя плащеница - покривалото за Божия Син. Когато се мине под нея, всеки може да постави цвете или пара. Привечер светинята се изнася ритуално извън храма за поклонническа обиколка. 

Дори дъждът не спря тези, които искат да получат благословия за цялата следваща година.

Църковната традиция събира множеството всяка година на Разпети петък - денят, който се води най-тъжен в историята на християнството.

Тогава Божият син понася най-големите човешки мъки, за да откупи греховете на хората пред Отца Си. 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Лекар от болница "Александровска" обяви гладна стачка
Дата: 26/06, 15:46

БНБ: Икономическият растеж се забавя, инфлацията ускорява до 5,9% в края на 2026 г.
Дата: 26/06, 15:38

ЕК започва антимонополно разследване срещу фармацевтична компания
Дата: 26/06, 15:30

Бус гори до Мол Варна
Дата: 26/06, 15:24

За 24 часа силна земетресения удариха Венецуела, САЩ и Япония: Има ли връзка?
Дата: 26/06, 15:20

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия