снимка: БулФото, архив
Цените на плажните услуги това лято няма да се вдигат поне в по-голямата част от морските плажове. Това заяви пред “Труд” председателят на Асоциацията на концесионерите на морски плажове Иво Стефанов.
По градските плажове на Варна и Бургас дневният наем на чадър или шезлонг ще бъде по 3 лева. В по-малките курортни градчета някъде цената може да е и 4 дори 5 лева за чадър и още толкова за шезлонг. Колкото по на юг се отива обаче, цените стават по-ниски.
В големите курорти тази цена е 7-8 лева. “Имайте предвид, че в големите курорти, а и на други плажове цените не са пипани няколко години най-вече заради опасения от отлив на летовници. Концесионерите опитват да компенсират спада на тези приходи с търговската дейност по плажовете”, каза Стефанов.
Много концесионери компенсират и с други атракции - водни колела и други съоръжения.
Много хотелски комплекси и дори цели курорти, които са едновременно и концесионери на съответната плажна ивица, включват плажните удобства в комплексната цена за почивката. Но тъй като няма как да преградят плажа само за своите гости, защото могат да бъдат глобени, се опитват да прогонят външните лица със стряскащи цени - примерно 15 лв. и дори повече за чадър. През миналото лято имаше случаи и на цени от порядъка на 55 лева. Но и тези концесионери като всички останали са длъжни да оставят за свободно плажуване поне 50% от активната площ на плажа.
Подготовката на плажовете за летния сезон в момента върви с пълна сила. До края на тази седмица ще отворят градските в Бургас и Варна, а ивиците в по-малките градчета ще са готови другата седмица. Само на някои места по морето все още връщат пясъка, отнет през зимата от морето.
Янкулов за избора на нов ВСС: Ключовото е дали има политическа воля промените да бъдат реални, а не формални
Дата: 10/05, 19:34
Официално откриване на сграда C-max center - Варна
Дата: 10/05, 19:30
Над 200 000 мигранти са минали Ламанша с малки лодки и са стигнали до Великобритания от 2018 г. насам
Дата: 10/05, 19:251 Коментар
Заркова: Сарафов и Гешев заявиха, че не искат да стават главни прокурори, но това не е концерт по желание - така работи мафията
Дата: 10/05, 19:18