Снимка: Пиксабей
От началото на годината до 24 май в страната са съобщени 317 случая на морбили, като за същия период на миналата година е имало един случай. Това показват последните публикувани данни от Националния център по заразни и паразитни болести.
Морбили е силно заразно заболяване, което в някои случаи може да доведе до тежки усложнения, включително инфекции на белите дробове и мозъка, посочват от онлайн платформата "Плюс мен", създадена от Министерството на здравеопазването с цел популяризиране на ваксините и ползите от тях. В България имунизацията срещу морбили е задължителна е се извършва на 13-месечна възраст и през 12-ата година от живота на децата.
Ваксината срещу морбили съдържа живи отслабени вируси, които не могат да предизвикат заболяване. В редки случаи - при около 10 на 1000 ваксинирани, е възможно да се появи обрив след имунизация, който отминава сам и не представлява риск нито за ваксинирания, нито за околните, допълват от "Плюс мен".
Първите случаи на морбили тази година бяха потвърдени на територията на община Бяла Слатина, област Враца. Случаите бяха регистрирани през март, а заболелите бяха деца на възраст от 5 месеца до 7 години. Тогава, предвид регистрираното епидемично разпространение на заболяването, Министерството на здравеопазването разпореди провеждането на извънредна имунизация срещу морбили в страната на всички деца с пропуснати ваксини, се посочва в съобщението.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!
Министерството на иновациите поема управлението на три ключови държавни дружества
Дата: 29/05, 19:08
"Енерго-Про": Трафопостовете в "Баба Алино" не са наша собственост
Дата: 29/05, 18:59
Благомир Коцев уволни дисциплинарно шефа на строителния контрол във Варна
Дата: 29/05, 18:50
Окончателно: Рангел Бизюрев получи 17 години затвор за убийството на Митко от Цалапица
Дата: 29/05, 18:42
Невзоров: С Варна е свързано бъдеще ми, искам да допринасям за развитието й
Дата: 29/05, 18:311 Коментар