Българи се биели като наемници за Ислямска държава


20/08/2014, 13:04

Българи се сражавали в Ирак и Сирия на страната на Ислямска държава. Те се свързвали с наемници от Албания, Босна и Херцеговина, Македония, откъдето все повече радикалисти заминавали за Близкия Изток, съобщава "Репортер".

Контактите с представителите на Ислямска държава се осъществявали извън страната ни.

Става дума за отделни български мюсюлмани, които развиват т.нар. „ислямски туризъм”, обясни лидерът на Националното турско обединение Мендерес Кунгюн. По думите му български граждани заминават за балканските страни, в които има създадени терористични клетки на групировката.

Само преди два месеца стана ясно, че при спецоперация в Испания е разбита структура, която набирала джихадисти за Сирия и Ирак, а сред хванатите имало и мъж с български паспорт. Тамошната полиция не даде повече подробности.
Наред с това по думите на Кунгюн български мюсюлмани подпомагат финансово организации на територията на Сирия и Ирак, по линията на „наднационалната ислямска солидарност”.

За връзки между радикални елементи и българи предупреждава и експертът по контратероризъм Иван Бояджиев. Чуждестранни експерти от месеци твърдят, че главорезите от ИДИЛ целят създаването на мрежи от бойци и на територията на цяла Европа. Преди дни пък американското онлайн издание World Tribune съобщи, че България е снабдявала групировката с боеприпаси.

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Биофилтър спасява черния дроб
Дата: 12/05, 09:50

Фериботът в Белослав спира да работи за три дни
Дата: 12/05, 09:42

Арабист: Преговорите между САЩ и Иран навлизат в критична фаза
Дата: 12/05, 09:34

Официално откриване на сграда C-max center - Варна
Дата: 12/05, 09:30

Спипаха подпийнал шофьор да кара кола след полунощ във Варна
Дата: 12/05, 09:29

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия