За първи път разчетоха име на човек от Перперикон (снимки)


04/09/2014, 14:34


Проф. Николай Овчаров показва гръцкия надпис върху керамичния фрагмент

СНИМКА: 24 Часа
 

Вероники или Вероника е първото име на жител на средновековния Перперикон, което беше разчетено от археолози, обяви ръководителят на разкопките в скалния комплекс проф. Николай Овчаров. Той и екипът му попаднали на фрагмент керамика от 12-13 век с надпис на гръцки език. Първата му част гласи "Господи помагай", а под него се чете името Вероники или Вероника.
"Интересното е, че надписът е направен преди изпичането на глинения съд, а не каквато е обичайната практика - след това", отбеляза проф. Овчаров. До този от венецианските архиви е било известно единствено името на Кали от Перперикон, която била продадена в робство.

Проф. Овчаров показа и по-значимите находки от първия месец разкопки на Перперикон. Сред тях е дамски сребърен кръст от 12-13 век, изчистен бронзов кръст от иконоборския период през 7-8 век, както и 2 сребърни венециански монети. Интересна находка е и бронзова култова брадвичка от 17-16 век преди Христа. Според Красимир Лещаков, специалист по древността предмет с подобна форма се намира за втори път по нашите земи.

"През последните дни попаднахме на квадратно съоръжение с размери 1,80 на 1,80 м.", каза още ръководителят на разкопките. Според него става въпрос за кладенец или за хранилище на продукти. Работници успели да изкопаят 1,60 м. в от съоръжението, но все още не са стигнали дъното. При изкопаването са открити монети и сребърна обеца.

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Почина бившият директор на Пловдивския архив
Дата: 11/05, 23:14

Официално откриване на сграда C-max center - Варна
Дата: 11/05, 23:10

Тръмп спира федералните данъци върху горивата
Дата: 11/05, 23:07

Дават ход на делото срещу 21-годишния Михаил, обвинен за смъртта на Йоана
Дата: 11/05, 23:00

Внесоха законопроект за по-строга забрана на китайските автомобили в САЩ
Дата: 11/05, 22:52

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия