Чужд инвеститор във ВАРНЕНСКО ПРОПИЩЯ: ДЪРЖАВАТА пречи на БИЗНЕСА, МОЖЕ ДА БЯГАМЕ в РУМЪНИЯ


27/10/2011, 11:31

Десислава Димитрова

Испанската компания “Енол груп” обмисля изместването на проектите си в Румъния

Българското правителство, вместо да помага, пречи на бизнеса. Това стана ясно от думите на управителя на една от най-големите фирми, ангажирана в проекти за възобновяеми енергийни източници у нас - “Еолика България”, Стилиян Бурханларски.

Имаме сертификат за инвеститор клас “А”, но на практика не усещаме никаква полза от това, заяви Бурханларски. Той обясни, че освен на местно ниво в България не срещат никакво съдействие от институциите. Най-сериозни спънки им създават от Министерството на земеделието и храните. От Регионалната инспекция по околна среда и води пък отказвали повече от година и половина да разгледат доклада за ОВОС на парка в Суворуво. Промяната в Закона за горите от миналата година пък е коствала още година от горе за завършване на проекта. Трасето на електропровода, по който паркът се включва, е националната енергийна система в подстанция Вълчи дол, която минава през горска територия. Всичко това забави проекта и костваше на инвеститора много загуби, посочи Бурханларски. Управителят на “Еолика България” отдаде това както на липсата на капацитет у администрацията, така и на недостатъчен контрол по всички нейни звена. Бурханларски обаче призна, че на практика са били и изнудвани, и то не от една институция. 

Испанците от “Енол груп”, чието поделение са “Еолика България” и “Еолика Суворово”, вече сериозно започнали да се съмняват дали у нас изобщо могат да се създадат условия за работа на чуждестранни инвеститори. Напоследък все повече започнаха да гледат към Румъния, където има много по-добри условия за чуждите компании, призна Бурханларски. 

Ако това стане, страната ни не е изключено да загуби няколко крупни инвестиции в зелената енергия, които дружеството има включени в бъдещите си планове. Така например само във Варненския регион освен ветропарка в Суворово трябва да се вдигнат и още два по-малки във Ветрино с капацитет съответно 36 и 40 мвт. Компанията има инвестиционни интереси и в Кула, както и в Южна България. Търсим нови възможности и във Варненския регион, но бягаме от района на Каварна, защото там насищането на мощности е прекалено голямо, а мрежата не може да ги поеме, добави Бурханларски. Освен преки инвестиции компанията прави и косвени такива там, където развива бизнеса си. Вложили сме около 150 000 лв. в пътищата на Суворово, местните спортни отбори, празненства, изградихме изцяло осветлението на село Николаевка, а сега плащаме и сметките за ток, посочи управителят на “Еолика България”.


Паркът в Суворово захранва с ток 40 000 души

Енергийното потребление на 40 000 души ще може да се осигурява от ветроенергийния парк на “Еолика България” в Суворово, когато той бъде пуснат в експлоатация. Това посочи управляващият директор на испанската фирма инвеститор “Енол груп” Франциско Фентанес. Със завършването на втория етап техният брой ще нарасне до 60 000. Това създава изключително добри възможности за развитие на икономиката в този регион и привличането на други инвестиции, добави той. 

Първият етап от изграждането на парка е готов и до няколко седмици на практика там трябва да започне да се произвежда ток. Вече са поставени 30 ветрогенератора с обща мощност 60 мвт. Инвестицията, която сме направили до момента, е 100 млн. евро, посочи управителят на “Еолика България” Бурханларски. Той добави, че на втория етап от изграждането на парка, който трябва да стартира догодина, ще се инсталират още 40 мвт, а инвестицията, която ще се направи, е 60 млн. евро. 

Официалното откриване на първия етап от парка ще бъде направено през пролетта догодина. Завършването му отне повече от 6 години. Причината са предимно административни спънки, които компанията е срещала по пътя си. 

По думите на областния управител на Варна Данчо Симеонов вече има заявен интерес и от други компании за капиталовложения в района. Сред тях има както български, така и дружества със смесено участие отново от сферата на възобновяемите енергийни източници – ветро и соларни паркове. Скоро у нас пристига и делегация от Южна Корея, която ще проучва възможностите за инвестиции пак в малките общини от областта.

 

 

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



„Росатом“ заяви готовност да развива ядрени проекти в България, Унгария и Словакия
Дата: 09/05, 16:52

Автомобил излезе от пътя близо до мястото, на което загина Сияна
Дата: 09/05, 16:42

Издирват 49 бивши работници на "Химко", за да си получат заплатите
Дата: 09/05, 16:30

Официално откриване на сграда C-max center - Варна
Дата: 09/05, 16:30

Александър Николов ще играе за иранския Фулад Сирджан на финалите за азиатската Шампионска лига
Дата: 09/05, 16:21

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия