Четири банки отпускат мостово финансиране на България


26/11/2014, 01:00

България е избрала банките Citibank, HSBC и местните клонове на "Сосиете Женерал" и "Уникредит" за мостово финансиране тази година, съобщи Ройтерс, цитирана от БГНЕС.

Българският парламент даде първоначално одобрение на плановете за вземане на допълнителни 4,5 млрд. лв. за запълване на дупката в бюджета за тази година и за заздравяване на банковата система след фалита на Корпоративна търговска банка (КТБ), информира News 7.

"Две международни и две местни банки бяха избрани да предоставят мостовото финансиране на стойност 1,3 млрд. евро (1,6 млрд. долара)", съобщи браншови източник, пожелал да остане анонимен. Мостовото финансиране e кредит, който се отпуска до получаването на друго финансиранe.

Агенцията припомня още, че страната ни трябва да предостави на Фонда за гарантиране на влоговете в банките около 2 млрд. лв., за да покрие гарантираните депозити в КТБ. Други 1 млрд. лв. ще бъдат използвани за рефинансирането на държавната помощ за "Първа инвестиционна банка" (ПИБ) - третата най-голяма в страната, която беше засегната от банковата паника през юни.

Европейската комисия по-рано днес одобри държавната помощ за ПИБ и се съгласи тя да бъде удължена до 18 месеца.

Говорителка на финансовото министерство отказа коментар, като заяви, че имената на банките ще бъдат обявени след одобрението на правителството.

Около 19 банки са изразили интерес да предоставят средствата, които България ще рефинансира, като емитира чуждестранни ценни книжа догодина. Втори източник заяви, че очаква продажбата на тези ценни книжа да бъде през февруари или март догодина в зависимост от пазарните условия.

Финансовият министър Владислав Горанов заяви пред репортери, че планира да представи бюджета си и плановете за дълга за 2015 г. пред правителството в края на седмицата.

Той вече съобщи, че фискалният дефицит догодина няма да превишава прага на ЕС от 3% от БВП. Новият заем ще увеличи държавния дълг на България на 28,4% от БВП тази година спрямо 18% през 2013 г., но тя ще остане страната членка на ЕС с най-нисък дълг. /"ПЕТЕЛ"

Следете 24 часа в денонощието най-ексклузивните новини от Света, България и Варна в Petel.bg!

Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

Зареждане на коментарите. Моля, изчакайте!



Спонсорирани връзки.



Автобус №46 във Варна ще се движи с ново разписание в делничните дни
Дата: 08/05, 17:40

България с най-голям капацитет за съхраняване на електроенергия в батерии на Балканите
Дата: 08/05, 17:35

Екип на пожарната във Вълчи дол спаси над 20 животни от горяща постройка
Дата: 08/05, 17:19

Жена от Пловдив намери и върна загубен портфейл с над 1000 евро
Дата: 08/05, 17:13

Ежедневно се извършват обходи и проверки в района на огромното свлачище край Смолян
Дата: 08/05, 17:00

Още новини
Спонсорирани връзки.

twitter Facebook
Нагоре Назад
Petel.bg © 2011 - 2026 | Пълна версия