„Газпром“ показа на варненци как на практика ще изглежда „Южен поток“ у нас

02.12.2013 / 11:22 1

Веселин Златков

Руският гигант „Газпром“ отвори за българска делегация вратите на най-голямата газова компресорна станция „Портовая“. Идеята на това събитие беше да се покаже на практика какво е това уникално съоръжение, за да може представители на гражданското общество, на институциите, на бизнеса и медиите да добият представа какво точно ще бъде построено край Варна като техническа база за газопровода „Южен поток“. Нуждата от такава демонстрация се появява заради съмненията, че компресорната станция на наша територия ще създаде проблеми и рискове, особено за хората, живеещи в местността Ракитника. Това е най-близкото населено място до площадката на бъдещите съоръжения, а притесненията са за възможността обитателите му да бъдат подложени всекидневно на непрестанно бръмчене, нискочестотен шум и вибрации.

Това е мястото, където тръбите на „Северен поток“ влизат в морето, за да доставят газ за Германия.

На практика, плашещ е преди всичко мащабът на „Южен поток“. Фактът, че на наша територия ще се изградят съоръжения, през които ще преминава газ за цяла Централна Европа, Гърция и Италия, недвусмислено повдига въпроса за сигурността. В „Газпром“ отлично разбират това, както и че всяко усилие хората да бъдат убедени, че „Южен поток“ не представлява заплаха за техния живот, здраве, както и за околната среда, са напълно оправдани. В тази връзка, компанията притежава опита от строителството и експлоатацията на газопровода „Северен поток“, в който компресорната станция „Портовая“ е един от главните елементи. Именно от там тръгва горивото, което използва Германия.

Главният център, от който се следи автоматизираната работа на компресорната станция.

След всички мерки, приложени, за да се покрият изискванията за безопасна доставка на газ в тази европейска страна, където е ясно, че компромиси с техническите параметри не се правят, повторното им прилагане у нас би трябвало да буди по-малко съмнение. За съжаление обаче, недоверието съществува.

По тази причина „Газпром“ даде възможност на българска делегация да приложи принципа „Око да види, ръка да пипне“, при това съвсем буквално. Варненци можаха да чуят на място точно колко е шумна една компресорна станция, при това с доста по-голям мащаб от тази, която ще бъде построена край града ни. В резултат на това, дори и най-големите скептици признаха, че бръмченето далеч не е толкова силно, колкото са предполагали, че ще бъде. Шум наистина има, но той е сравним с този, който се чува през прозорците на хората, живеещи край оживен булевард.

Кореспондентът на БНР във Варна Даниела Стойнова инспектира тръбите на „Северен поток“ за вибрации.

Относно вибрациите нещата също изглеждат напълно надеждни. Такива на практика няма и това можеше да бъде установено по най-простия начин, като всеки сам сложи ръка върху тръбите. „Не мислете, че сме направили нещо специално, за да ви убедим в безопасността. Съоръженията си работят с нормалния капацитет. Все пак не можем да оставим половин Германия без газ заради вашето посещение“, с усмивка коментираха специалистите, обслужващи „Северен поток“.

КС „Портовая“ впечатлява с реда, който цари на територията й

Впечатлението, което оставя посещението в компресорна станция „Портовая“, е за тотален ред и безопасност. Нивото на сигурност е като в атомна електроцентрала, ако не и на по-високо ниво, и това става ясно дори и за лаиците в тази сфера. „В нашия речник отсъстват понятия като „авария“ или „инцидент“, такива са просто недопустими“, коментира представител на дежурния екип на станцията. Следенето всички показатели да са в норма е разделено в няколко центъра, в които всичко се следи денонощно, без възможности за пропуск.

Отделен въпрос представлява възстановяването и опазването на природата в местността, в която са положени тръбите на „Северен поток“. Мястото, на което тръбите влизат в Балтийско море, ясно може да се види като просека в гората от високи и прави борове, тъй като те нямат място върху трасето на газопровода. Самите тръби обаче не се виждат, тъй като са под нивото на брега. Засегнати ли са дивите обитатели от строежа на „Северен поток“? Дори и да се разбягали, докато работата е била в ход, в момента местността е пълна отново с лосове, лисици, змии и водни птици, някои от които са в Червената книга, уверяват ни работещите на съоръженията.

Дали посещението на зелени активисти като част от варненската делегация в КС „Портовая“ ще смекчи позициите им спрямо строителството на съоръженията на „Южен поток“ на наша територия, е трудно да се прогнозира. Представителите на „Газпром“ обаче са категорични, че  за да бъдат убедени хората, че тяхната сигурност е гарантирана, трябва да се поддържа постоянен контакт. Представители на „Газпром“ коментираха, че няма нужда коя да е от процедурите по изграждането на „Южен поток“ да минава без знанието на гражданите, защото в целия процес няма нищо тайно. Самата идея на газопровода е да бъде в полза на хората и на икономиката, да носи взаимна изгода на всички, които участват или са свързани с това амбициозен и мащабен инженерен проект. 

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама