„Сградите на Варна”: Улица „Охрид“

02.12.2013 / 12:07 0

Улицата е съвсем малка. Започва от ул. ”Преслав”, прави чупка при ул. „Дебър” и „Софроний Врачански” и стръмно се спуска до ул. ”Габрово” на площад ”Ат. Буров”. Името Охрид носи от 1888 г. През 1964 г. е преименувана на „Артюн Бохосян”, а след 1992 г. връща името си.

Улицата представлява малка галерия от архитектурно строителни паметници. Такива са сградите на № 6, 8, 11, 12, 17, 19, 20, 23, 25 и 25а, 26.

На ъгъла с ул. „Софроний Врачански“ е красивата къща на търговеца Йосиф Семхула-Презенте, построена през 1895 г. През 1921 г. става собственост на хирурга Елиас Коен. След 1944 г. д-р Коен се изселва в Израел, а къщата става общинска собственост

Изградена е в партер, етаж и мансарда, с три фасади, като главната е обърната към площада. Архитектурата е еклектична, като са използвани елементи от класиката, ренесанса, сецесиона. Главната фасада е симетрична. Партерът е изграден с фугирана зидария, отворен с четири правоъгълни прозорци, разделени в централната ос от пластична рамка с овален свод и ключов камък. Етажите са разделени от профилиран корниз. Над партера е изграден голям балюстраден балкон, носен от четири украсени конзоли. Фасадата е разделена на три полета от баластри с видоизменени коринтски капители. Средното поле, където е поставена балконската врата, е по-тясно, а зад вратата е изграден класически фронтон. В страничните полета прозорците са обединени в обща рамка, разчленени от лизени. Над прозорците са поставени заоблени фронтони, поддържани от конзоли, които са стъпили върху рамките на прозорците. Прозорците са обединени с подпрозоречен корниз. Главният корниз е подчертан, носен от украсени конзоли. На атиката, по осите на прозорците, са изградени капандури, отворени с правоъгълни прозорци. Входната врата е портална, изградена на северната фасада. Страничните фасади са украсени по-скромно. Красива е кованата желязна ограда, разчленена с красиво детайлирани стълбове.

До къщата на Презенте е къщата на поборника, общественика и търговец Ангел Георгиев. Тя е построена през 1881 г. Външната архитектура носи белезите на неоренесанса. Изградена е два етажа и тавански етаж, равностоен на останалите. Сградата е подчертана хоризонтално с корнизи. Всички прозорци са обрамчени, като в центъра са обединени в тройки, с общ корниз, а на етажа завършват с антаблеман. Подпрозоречните палета са касетирани, без допълнителна украса.

Ангел Георгиев има трима сина. Единият е Господин Ангелов, известен като Ангелсон, който е бил временен кмет на Варна от ноември 1922 г. до юни 1923 г.

Бил е колоритна личност. Завършва мъжката гимназия и владее перфектно френски език. През кметския си мандат работи за превръщане на града в морски курорт. Сформира граждански клуб за набиране на средства за изграждане на театъра. След 1944 г. е изселен. Поради болест му е разрешено да се върне в града. Умира през 1951 г.

През 1959 г. по проект на арх. Никола Николов на двете къщи е направен ремонт и преустройство в интериора и от 29.VІІ.1959 г. се използват като Дом на учителя. От 2006 г. в там се помещава пенсионният отдел на общината.


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2025 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама