„За” и „против” общините да събират подоходен данък

16.09.2015 / 00:45 2

илюстрации: Би Ти Ви

Би Ти Ви

 

Идеята общините да могат да налагат до 2% допълнителен данък върху доходите ни предизвика полярни реакции.

За бизнеса въвеждането на допълнителен данък върху доходите може да създаде допълнителна административна тежест. Ако една компания присъства в няколко общини и има еднакви заплати на служителите за една и съща дейност, ще трябва да прави преизчисления на възнагражденията според общината. Освен това, при свиване на потреблението, някои работодатели може да преосмислят поведението си.

Според синдикатите вдигането на данъци трябва да се обмисли внимателно. „Аз по-скоро съм скептик за налагането на местни данъци на местно ниво, които да напълнят местните бюджети - обратното трябва да бъдат събирани данъците горе и да бъдат справедливо преразпределяни към местното самоуправление”, коментира президентът на КНСБ Пламен Димитров.

Икономисти обаче смятат, че с въвеждането на подобен данъчен модел ще се стимулират общините да развиват икономиките си.

„Така даваш директен стимул на общината, колкото повече работни места създава и инвестиции има, толкова повече и финансов ресурс ще има да прави различни проекти”, твърди икономистът Петър Ганев от Института за пазарна икономика..

ато плюс икономистите отчитат и възможността данъкоплатците сами да решават дали с плащането на данъците си да стимулират общините, в които са родени и имат постоянен адрес, или тези, в които работят.

Според Националното сдружение на общините идеята е добра. Въпреки, че предложението и на общините, и на бизнеса, е да не се увеличава данъчното бреме, а от 10% данък - 8% да отива в държавата и 2% в местните власти. Според сдружението, и в предложението на финансовото министерство има предимства. Ако имат повече приходи от данъка, местните власти ще могат да осигурят по-качествени услуги и по-добра градска среда.


Коментари
Коментирай чрез Facebook
1
2
Анoнимен (преди 9 години)
Рейтинг: 6940 | Одобрение: 2585
Едно масово съкращение в МВР (60-65%) от сегашния щат, модернизиране на услугите им, премахване на социалистическото (администрация, начин на обслужване) и затягане на контрола ще спести стотици милиони. После трябва да се завиши отчетността на общините. Пълна ревизия на всички договори които сключват или са сключили последните 5 години (по закона за обществените поръчки и всички останали) и да се наказват схемите за източване. Като се решат тези проблеми, няма да има нужда от повишаване на данъците!

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама