Как изглежда мястото, където е паднал метеорит (видео)
Метеорът, който експлодира през февруари над руския град Челябинск, бе предупредителен звън за човечеството, което трябва да знае, че подобни събития се случват по-често, отколкото смятаме. Това заявиха учени от Калифорнийския университет, Дейвис, които участваха в анализа на събитието, разтърсило човечеството и показало, колко уязвими се срещу заплахи от космоса.
Първите изводите от проучването, проведено от международен екип от учени, бяха публикувани в броя на сп. Сайънс от 7 ноември, информира Phys.org.
„Ако човечеството не иска да последва съдбата на динозаврите ние трябва да изучаваме събития като това в детайли“, смята Кин-Жу Юин, професор от Университета в Калифорния, Дейвис.
Взривът над Челябинск е най-големият астероиден удар върху земята след падането на Тунгуския метеорит през 1908 г. Събрани са десетки записи от мобилни камери на потребители и са направени анализи чрез напреднали лабораторни техники. Благодарение на тях сега имаме възможност да изучим в детайли парчето скала, което се вряза в земната атмосфера, а взривът изпрати хиляди хора в болница.
Първите данни сочат, че метеоритът е от най-често срещания тип, направени от т.нар. „обикновен хондрит“. На възраст от над 4,4 милиарда години тази скала се е е образувала съвсем скоро след създаването на Слънчевата система. Ако в бъдеще голям скален къс удари земята, е много вероятно той да бъде от същия материал, смята Юин.
Анализът на сблъсъка сочи, че взривът над Челябинск е станал на височина от почти 30 километра, когато метеоритът, навлизащ в атмосферата със скорост от 19 километра в час се е разпаднал на части. Той е бил с мощност, равняваща се на взривяването на 600 хиляди тона тротил. Според учените става въпрос за парче скала с размер от 20 метра, което се разпада на много отломки на тази височина.
При взрива си метеоритът бил по-ярък от слънцето и предизвикал сериозни изгаряния на няколко души на земята. Учените изчисляват, че близо три четвърти от скалния къс са се изпарили на тази височина. Друга голяма част се превърнала в прах, като едва малка част – между 4 и 6 тона (по малко от 0,05 процента) скална маса паднали на земята под формата на метеорити. При взрива облакът прах бил толкова горещ, че светел в оранжево.
В следствие на взрива се образувала ударна вълна, която нанесла щети на разстояние от 90 километра. 1200 пострадали от нея влизат в болница, като за щастие няма нито един убит.