Скалиста планета като Земята може да се окаже най-важната планета извън Слънчевата система

13.11.2015 / 08:01 0

Скалиста планета с размер, подобен на този на Земята, която орбитира около малка, намираща се наблизо звезда, може да се окаже най-важната планета сред откритите извън Слънчевата система, посочват астрономи, цитирани от The Guardian, пише Фокус. Небесното тяло е в южното съзвездие Корабни платна и е достатъчно близо, за да могат телескопите да наблюдават атмосферата му - нещо, което може да помогне за засичането на извънземен живот на други планети в бъдеще.

Планетата, наречена GJ 1132b, е с около 16 процента по-голяма от Земята и е разположена на 39 светлинни години, което е три пъти по-близо от която и да е подобна на Земята планета, открита около друга звезда. Учените се надяват, че на това разстояние телескопите ще успеят да засекат данни за химичния състав на атмосферата й, скоростта на ветровете й и цветовете на залезите й.

Астрономи са забелязали планетата, докато е преминавала пред звезда червено джудже, което е само една пета от размера на Слънцето. Въпреки че звездата е значително по-студена и по-бледа от Слънцето, GJ 1132b обикаля толкова близо до нея, че повърхностната й температура достига 260 градуса по Целзий.

Тази горещина прави невъзможно съществуването на течна вода, което означава, че планетата е негостоприемна за живот. Все пак температурите не са достатъчно високи, за да изпарят цялата атмосфера. “Ако тази планета все още има атмосфера, то ние бихме могли да намерим други, по-студени планети, които също имат атмосфера и орбитират около малки звезди. След това бихме могли да изследваме атмосферите за молекули, принадлежащи на живи организми,” казва Закари Берта-Томпсън от Института за астрофизика и космически изследвания “Кавали” към Масачузетския технологичен институт (MIT).

Учените са използвали мрежа от осем 40-сантиметрови роботизирани телескопи в Интер-американската обсерватория в Чили, за да засекат небесното тяло. Обикаляйки около звездата на всеки 1.6 дена, планетата е причинила слаб 0.3-процентов спад в яркостта на звездната светлина. Планетата се върти синхронно със звездата си, заради приливни сили, така както Луната се върти около Земята, като на едната й половина е вечен ден, а на другата - вечна нощ.

Тъй като червеното джудже е с малка маса, а планетата има близка орбита, астрономите би трябвало съвсем лесно да засекат и изследват атмосферата. Екипът вече е направил заявка за използване на космическите телескопи Hubble и Spitzer. Дрейк Деминг, астроном от Мерилендския университет, казва, че GJ 1132b е “вероятно най-важната планета, откривана някога извън Слънчевата система”.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама