10 причини за хроничната умора и как да се борим с тях

09.01.2016 / 16:35 0

Снимка: Shutterstock

Повечето хора в съвременния свят водят неправилен начин на живот. Мнозина не следят за това какво ядат и употребяват много тестени и мазни продукти, не контролират достатъчно ли течности пият през деня, малко спят и се движат, но нервничат много. Всичко това се отразява негативно на здравето и настъпва т.нар. синдром хроничната умора, пише zdrave.to.


За да бъде разкъсан този порочен кръг и да се чувства човек превъзходно, той трябва да знае какви са най-честите причини за хроничната умора и способите за борба с нея.

1. Пропускаш тренировка, ако се чувстваш уморен

Учени от Университета на Джорджия, обаче доказват, че за да се чувства организмът добре, той трябва да бъде уморяван. Според изследването хора, които са правели упражнения 3 пъти седмично по 20 минути, са споделили, че чувстват видимо подобряване на самочувствието. Сърдечно-съдовата истема става по-издържлива, доставяйки кислород и хранителни вещества към тъканите на организма.

2. Пиете недостатъчно количество вода

Даже леко обезводняване от 2% води до сгъстяване на кръвта и намаляване на обема й. Това прави работата на сърцето по-малко ефикасна и понижава скоростта, с която то помпа кислород и хранителни вещества към другите органи, пише блиц.

3. Правите от мухата слон

Страхувате се да карате велосипед, защото виждате как попадате в авария. Треперите постоянно в очакване на поредното позвъняване от началника си. В главата ви винаги се въртят най-отрицателни сценарии, а това е най-краткият път към емоционалното изтощаване. Започнете да правите нещо, което да разсеете черните мисли и страхове – медитация, спорт, а защо не и каране на велосипед.

4. Не употребявате достатъчно количество желязо

Недостигът от желязо е главният виновник за чувствата на вялост, раздразнителност, слабост, неспособност към съсредоточаване. Акцентирайте в храните върху желязото, за да предотвратите риска от анемия. Яжте говеждо, фасул, тофу, яйца, тъмнозелени листни зеленчуци, орехи и ги комбинирайте с продукти, съдържащи витамин С, тъй като те подобряват усвояването на желязото.

5. Перфекционисти сте

Обичате след полунощ да проверявата деловата си поща? Или да си подреждате документацията по време на отпуска? Откажете се веднъж завинаги.

Стремите се да сте идеални, което е практически невъзможно. Определете си лимит от време за работа, иначе краят на всичко това ще бъде неочаквано лош.

6. Не закусвате

Трябва ли още веднъж да ви се казва, че първото хранене за деня осигурява гориво за организма? И, че на закуска трябва да ядете пълнозърнести храни, протеиносъдържащи продукти и полезни мазнини? Ако претендирате, че сте умни и начетени, значи няма нужда от повтарянето на азбучни истини. 

7. Не умеете да казвате „не”

И се ненавиждате поради това. Гневът и обидата по адрес на хората, които се възползват от тази ваша слабост, се натрупва с течение на времето. Това много прилича на изтощението от точка 5 и трябва нещо да решавате...

8. Обичате да пийвате няколко чашки преди сън

Чаша вино преди сън звучи като добър способ за разпускане. Но ако го правите системно, последствията може да бъдат неприятни. Алкохолът оказва на нервната система седативен ефект или казано по-просто – подтиска я. Но по време на сън това води до обратен ефект, тъй като посред нощ в организма настъпва бурен прилив на адреналин. Най-добре е употребата на алкохол да бъде поне 3-4 часа преди сън. 

9. Обичате да се излежавате до късно през почивните дни

Малцина са тези, които не обичат да правят това, което обаче не е повод за оправдание. Да се седи до късно през нощта в събота, а след това да се излежавате в неделя е лоша идея. Пробвайте да нормализирате графика си като си лягате и ставате в нормално време, а след обед да дремвате по 20-30 минути. Този сън позволява на организма да се възстанови, без да потъва в дълбоки фази на съня, които след това провокират чувство на умора.

10. Храните се лошо и сте зависими от кофеина

Продуктите, които са претъпкани със захар и прости въглехидрати, предизвикват скок в нивото на захарта в кръвта. Това предизвиква чувство на умора и този показател трябва да се държи под контрол. Кофеинът действа на организма по подобен начин, затова и с него трябва по-внимателно. 


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама