100 000 сезонни работници ще се трудят по морето
100 000 сезонни работници търсят за лятото хотелите и ресторантите по Черноморието, показа проучване за заетостта. Ръст в търсенето на персонал отбелязва и строителният бранш. Според работодателите обаче, повишеното търсене не е сигнал за излизане от кризата, съобщава bTV.
Бизнесът очаква заетостта в периода юли-септември да се увеличи с 14 на сто. Най-оптимистични са прогнозите за наемане на кадри в хотелиерството и ресторантьорството - ръстът е с една трета.
Останалите сектори, които ще наемат повече служители през лятото, са финанси, застраховане, недвижими имоти.
Най-много хора се търсят в Североизточна България и по Черноморието - там се очаква откриването на нови предприятия и работа по проекти.
Липсват работници с опит
По традиция, работодателите в хотели и ресторанти казват, че квалифициран персонал няма. В посетено от екипа ни заведение подборът на кадри е започнал преди цели три месеца, а все още не е приключил, въпреки че сезонът вече започна.
„Всички хора, които са обучени, със стаж, работили предходни години по Черноморието, предпочитат да работят навън. Имаме голям отлив към Гърция, много хора от Варна пък са се качили по пасажери. И тук, във Варна, пристигат хора от провинцията, от всички краища на страната, но те пък са безкрайно неподготвени”, коментира управителят Невяна Филева.
Колкото по-нискоквалифициран персонал се търси, толкова по-трудно се намира. Причината не е в заплатите - чистачка например взима по 4-500 лв, готвач - над хиляда.
„Получавам това, за което сме се разбрали и ми плащат осигуровки и това са изискванията от моя страна. Аз пък трябва да дам всичко от себе си, за да са доволни работодателите и клиентите, най-вече”, казва главният готвач Кремена Гроатие.
Ниша с постоянен интерес
За да задържат ценните кадри, работодателите подобряват условията на труд - осемчасов работен ден, осигуровки, транспорт. В Бюрото по труда във Варна в момента са обявени над 300 работни места, две трети от тях - в туризма.
„Туризмът се оказа, че е ниша, в която има постоянен интерес, особено засилен предната година и тази, туристически кадри се търсят много и то добре обучени, с владеене на езици, с владеене на специфична кухня при готвачите, така че това, че секторът се разраства неминуемо води до търсене на повече хора”, коментира директорът на бюрото по труда Божидар Михайлов.
Строителството не остава встрани
Въпреки повишените заплати, и в строителния сектор се оплакват от недостиг. И там проблемът е в трудовата миграция - на запад.
„Качествените кадри избягаха от България, намериха работа в Европа, в различни европейски държави и като назначиш някой, той да може да изпълни функциите, за които си го назначил, и се налага пак да търсиш”, смята Валентин Вълев от Камарата на строителите.
Така всъщност заплащането се увеличава, но не за да се стимулира добрият служител, а за да се свърши работата.