100-годишна емблематична сграда във Варна тъне в разруха

09.12.2014 / 11:40 3

Близо 100-годишна сграда, в която се е помещавал някогашният варненски хотел “Империал”, е оставена да се руши. Емблематичното здание, което е паметник на културата, е в окаяно състояние. Сградата се намира в центъра на Варна (на ул. „Шопен” - срещу шадраваните на площад „Независимост”) и някога е била Военно окръжие и клиника.

Строена е в началото на XX век като къща на известния варненски лекар д-р Цонев. Първоначално къщата е била на един етаж, като през 1932 г. д-р Цонев решава да я надстрои и пригоди за нуждите на един от варненските Гранд хотели. За целта той кани известният сградостроител инж. Йосиф Хаджистоянов, който проектира голям четириетажен хотел, отговарящ на всички изисквания, съобщава Dariknews.

Хотелът се отличава с характерните за направлението „Ар деко” лизени и по-изчистени форми. Всяка от стаите имала веранда и кранове с топла и студена вода (нещо рядко срещано по това време във Варна).

След смяната на режима през 1945 г. сградата се национализира и използва за различни институционални нужди. До края на 90-те години зданието е добре поддържано. След като някогашният хотел се реституира и се сменят различни собственици, сградата постепенно започва да се руши и става необитаема. След 2005 г. в пететажното здание избухват няколко пожара, настаняват се клошари и бездомници.

Последният собственик на емблематичната сграда изяви желанието си да я възстанови и надстрои, като я превърне в модерно бизнес здание с офиси и апартаменти. До момента обаче проектът така и не се реализира.

Според Християн Облаков от Варненското историко-архитектурно дружество предложената адаптация на недвижимата културна ценност не е много удачна. „Показаните визуализации не бяха добро решение за тази сграда. Това, което се предвиждаше, за мен е тотално унищожаване на зданието. Не казвам, че да оставим сградата да се руши е по-добро решение. Законът за културното наследство дава няколко възможности за запазване и реновиране на сградата”, каза Облаков.

Една от възможностите е собственикът да реставрира недвижимата културна ценност, спазвайки съответните изисквания на ЗУТ и Закона за културното наследство. „Когато от страна на собствениците и концесионерите на имоти, които са културна ценност, наблюдаваме нехайство по отношение на собствеността, законът дава предписание, което вменява задължение на общината да извърши дейностите по реставрация и консервация. След което общината влиза в законна ипотека на имота, до частта, в която се удовлетворява като кредитор за направените разноски по обекта”, обясни Християн Облаков.

Ако собствениците на имота искат да инвестират и да реновират сградата, няма пречка това да се случи. Нужно е специализираната администрация на Държавния културен институт да разгледа проекта и да издаде решение, след което може да се пристъпи към консервация на зданието.


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама