15-и идва! Колко струват ученическите униформи?
кадър: Bulgaria On Air
Сериозно перо в семейния бюджет преди всяка учебна година са ученическите униформи. Те са въведени в 85 на сто от учебните заведения в страната, но не навсякъде са напълно задължителни. Колко струват, качествени ли са и защо има доволни и недоволни, отговор на въпросите потърси телевизия Bulgaria ON AIR.
В 125 СОУ униформите са задължителни. Учениците от 1 до 7 клас носят тъмен суичър с тениска или риза в зелено, а по-големите сако и риза в същите цветове. Момичетата могат да избират дали ще бъдат с панталон или пола, но условието е да са в тъмни цветове.
Илина от 7 клас е доволна от униформите, защото "те ни приравняват". Освен това те са удобни и изглеждаме по-представително, казва още тя, предава Днес бг.
"Да, харесва ми, както каза приятелката ми, не се делим така, и не ми се налага всяка сутрин по няколко часа да избирам дрехите си, а просто обличам униформата си", допълва съученичката й Антония.
Дали да има униформа за децата решава всяко училище самостоятелно. Най-често това става след анкета сред родителите и с одобрението на педагогическото настоятелство. От минала учебна година в 125 СОУ се въвежда униформа, след като 87 на сто от родителите дават одобрение. Цената на пакета дрехи тук не е прекалено висока. За деца-сираци и социално-бедни семейства има до 30% намаление.
"Един комплект суитчър, с две тениски, беше около 68-70 лв. При нас учат 1300 ученика, дали има недоволни със сигурност, но ние не ги задължихме да купуват от тази фирма, ние им казахме, който желае, но ние държим да се спазва вида и цвета на униформите Имаше родители, които от други места си купиха униформата", разказва
Ирена Анастасова, директор на 125 СОУ.
Ролята на училището при избора на фирми за шиенето на униформите е само на посредник. Учители и родители предлагат фирми-изпълнители, от които чрез гласуване се взема решение коя ще шие униформите. Затова често се стига до конфликт на интереси, разказва управител на една от водещите фирми за облекла. В някои учебни заведения родителите предлагат фирми на свои близки, които впоследствие избират. В други случаи пък ръководството избират кой да шие униформите въпреки мнението на родителското настоятелство.
Нагласените конкурси обясняват и по-високите цени на униформите, предлагани от някои фирми, където комплект униформа достига до 200 лв.
Стремежът за бърза печалба на част от шивашкия сектор е причина търговците често да използват некачествени платове, с които изработват облеклата.