30 тона мини погребали работниците в "Миджур"

21.10.2014 / 07:14 0

Около 30 тона гръцки мини са се взривили в завода "Миджур" край Горни Лом на 2 октомври. Това подозират разследващите на трагичния инцидент, в който загинаха 15 работници. "На практика никой не знае колко мини е имало в завода реално. Предполагаме, че са около 600 000 броя", заявиха източници от разследването. Документацията била водена ужасно, пише standartnews.com. От Гърция идвали нови количества, а работниците в завода не смогвали да утилизират боеприпасите. Така

постоянно се трупали нови "планини"

от мини. За да си нямат неприятности със служба "Контрол над общоопасните средства" (КОС) на МВР, собствениците на завода официално записали, че на площадката има едва 210 967 мини. Останалите по документи се водели в другия лицензиран от екоминистерството склад на дружеството в местността Ливадски дол, само на 2 км от Монтана. Бившите погреби на военновременните запаси също били на "Видекс", но на практика не се използвали. "Погребите са на самия път Монтана - Враца, а оградата е досами пътя", казва Петър Пенчев, шеф на "Екогласност" в Монтана и член на Обществения съвет на Асоциация на свободното слово "Анна Политковская". Фирмата имала право да ползва склада край Монтана с разрешение 68 от 31 юли 2007 г.

В момента, когато е унищожавал мините, заводът "Миджур" е работел без валидно екоразрешително. При всяка нова дейност, каквато е утилизацията, трябва да се извади ново актуализирано разрешително, заяви вчера Пенчев. Когато видели, че няма да могат да се справят с постоянно прииждащите мини от Гърция, от "Видекс" поискали да ги изкарат с помощта на 58 камиона за другия си лицензиран от МОСВ склад в софийското село Сеславци.

"Още в първоначалния договор от 2008 г. "Видекс" е записал, че ще унищожи 1 568 159 мини за 12 месеца. При неспирна работа от 365 денонощия това прави 4295 мини на ден. Подобни темпове са абсолютно немислими при капацитета на завода", твърдят експерти.

Нормално било да преработват по 3150 дневно

За да спечели търга на гърците за мините, "Видекс" преборил конкуренцията на общо 9 кандидата от България, Италия и Израел, става ясно от публикации в гръцкия в. "Елефтеротипия". Според изчисленията в южната ни съседка, утилизацията на мините от общо 26 поделения по турско-гръцката граница струва на южната ни съседка 3,5 млн. евро. Неясно защо обаче в разрешителното за трансфер на боеприпасите, издадено на 4 септември 2008 г., е записана цена на сделката едва от 510 786 евро, казва Петър Пенчев. Къде са останалите 3 млн. евро, остава тайна.

"Очевидно е, че много се е бързало. Вероятно, за да се изпревари изходът от парламентарните избори", твърди експерт. В дъното на цялото бързане са силните критики към Гърция, че е подписала още през 2008 г. договора за унищожаване на мините, а не е сторила това до 2012 г. На 9 декември 2013 г. правителството в Атина пише, че унищожаването на последната порция на над 952 000 мини ще започне в началото на 2014 г., а последното препятствие било получаването на транспортни лицензи от гръцките и българските власти.

"Видекс" е имала проблеми единствено със служба КОС на МВР. При първата доставка в периода ноември 2008 - май 2010 г. тя "забравила" да си осигури съгласувателно становище от службата към МВР при издаването на разрешително за транспорт. Тогава фирмата успяла да вкара в страната ни общо 614 882 мини, които са били унищожени. През 2014 г. до последно служба "КОС" не е подписвала документ за съгласие

за издаването на транспортни лицензи, твърдят източници на "Стандарт". Това притиснало "Видекс" с времето. И вероятно станало причина да се търсят "чудати" методи за увеличаване на производителността на труда и да се искат по 100 унищожени мини от човек на смяна, твърдят експертите.

От прокуратурата вече заявиха, че освен преки и косвени виновници за взрива и смъртта на 15 души в завода в Горни Лом, ще се търси отговорност и на хората, които са разрешили вноса на опасните гръцки мини, без за тяхната утилизация да има условия и капацитет.

Екологът Петър Пенчев заедно с бащата на загиналия Михаил Илиев - Димитър, пък продължават да търсят истината и документи, които ще уличат виновните за трагедията. "Пуснахме искания по Закона за достъп до обществена информация до кмета на община Чупрене и Монтана", заяви Пенчев. Според него, всички процедури са съгласувани с местните власти и при тях трябва да има копия от документите на завода убиец.

Откриха оцелели М16 край завода

6 броя противопехотни мини от типа М16 са открити в близост до взривилата се площадка в завод "Миджур" край с. Горни Лом. Това съобщиха военните от Специализираната инженерна група от военно формирование 28880 в Белене. Те подпомагат разследващите органи при извършване на процесуално-следствени действия.

Военните извършват разузнаване и повърхностно прочистване на прилежаща територия от външната страна на завода.

Цялата разузната и повърхностно прочистена площ е от общо 265 дка. Намерените боеприпаси са сдадени на представител на фирма "Видекс" с приемо-предавателен протокол.

Снимка: Михаил Кършовски


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2025 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама