50% от животните на Земята изчезнали
Половината от животните в света са изчезнали от 1970 г. насам заради неконтролируемата човешка консумация и климатичните промени, показа доклад на Световния фонд за дива природа. Проучени са били над 3000 животински вида.
В същото време хората на Земята почти са се удвоили. Популациите на птици, бозайници, земноводни, влечуги и риби са намалели с 52 на сто през последните 40 години.
Най-лошо е положението при сладководните обитатели, три четвърти от тях са изчезнали за същия период.
Най-тежка е ситуацията в страните с ниски доходи, където дивите популации са намалели с 58%. В Латинска Америка се отчита най-големият спад - 83%.
Според организацията резултатите се дължат най-вече на човешката дейност, обезлесяването и промените в климата. Големите заплахи за животните са ловът, риболовът и влошаването на естествените местообитания по света.
Слоновете в Африка са един от примерите за бързо изчезващи диви животни. Загубата на местообитания и бракониерството за слонова кост може да доведат до изчезването им като вид, предупреждава организацията. Съществуването на морските костенурки също е под въпрос.
Майк Барет, директор по научните въпроси в Световния фонд за дива природа, заяви, че данните са много притеснителни и разкри, че ако нещата продължат по същия начин, се очаква загубата на повече животни.
Научният директор на Лондонската зоологическа общност Кен Норис отбеляза, че ситуацията е критична, но въпреки това все още има надежда. “Защитата на природата има нужда от целенасочени действия, политическа воля и помощ от бизнеса”, допълни той.
"24 часа"