9 съвета към шофьорите как да карат в мъгла

08.01.2014 / 07:48 0

Заради гъстата мъгла, която се спусна над 18 области в страната, пътни полицаи и опитни шофьори отправят 10 съвета към водачите, седнали зад волана в лошото време. Шофьорите

 да карат
 най-малко
 на 15 метра
 разстояние


 от колата пред тях, за да избегнат катастрофа, препоръча вчера пред “24 часа” главен инспектор Красимир Костов от пътната полиция.

 

Вторият негов съвет за безпроблемно шофиране включва и 

скорост поне
 с 10 километра
 по-малка от тази,


 която е разрешена, и те самите смятат за безопасна. Скоростта обаче се определя най-вече от гъстотата на мъглата. Може да се наложи да карате и с 10 км/ч заради лошата видимост. 
Ниска скорост и спазване на голяма дистанция е един от сигурните начини водачите да избегнат верижните катастрофи, които най-често съпътстват мъгливото време. 

“По-добре да пристигнат с 15 или 30 минути закъснение до мястото, към което са се запътили, отколкото изобщо да не стигнат”, каза Красимир Костов. 

Като карате в мъгла,
почивайте
 по-често


Не само очите на шофьора се уморяват, а е доказано, че в такова време се повишава кръвното налягане, казват пътни полицаи. При движение в мъгла е задължително 

да следите
 линията


в края на платното. В случай че тя е изтрита, се ориентирайте по осовата линия, е другият съвет към шофьорите.

В мъглата шофьорът лесно може да се изгуби или да подмине мястото, към което се е запътил. Затова 

накарайте
спътника до вас,
 ако има такъв,
 да отвори
 прозореца
 и да ви ориентира


При каране в такива условия стъклата се опушват и зацапват за секунди, казват шофьори.
Ако ви се наложи да спрете по време на движение, го направете възможно 

най-далеч от
 пътното платно


Немалко инциденти по време на мъгла стават, когато шофьорите не забеляжат човек, застанал близо до пътя. 

Регулирайте
 фаровете
 на автомобила.


Мъглата намалява и сцеплението между пътното платно и гумите. Така че трябва да 

използвате
 спирачките
като при дъжд
Ако нямате фарове за мъгла,
 карайте само
 на къси светлини


Дългите се отразяват в мъглата и не се вижда по-добре. Добрата новина е, че у повечето шофьори мъглата поражда спасителен страх, смята главен инспектор Костов. Дори колата им малко да поднесе, веднага и вниманието им се изостря. Затова пътните полицаи установяват, че при мъгливо време катастрофите рязко нямаляват.

Пулмологът д-р Борислав Лунд, ДКЦ на болница “Софиямед”: Мъглата улеснява атаката на вируси

Мъглата е най-опасна за хората с белодробни заболявания - обструктивни бронхити, бронхиална астма, хронична дихателна недостатъчност. Но и при здравите хора води до понижаване на локалния имунитет на белите дробове. Затова препоръчвам на всички да ограничат по възможност престоя на открито в часовете с мъгла. Както и да проветряват помещенията за кратко и в часовете, когато тя се е вдигнала.

Влагата съвсем не е единственият проблем, който смущава работата на белия дроб. Тези кондензирани пари улавят и задържат химически и други замърсители от въздуха, прах, вируси, бактерии. Те въздействат върху ресничките на бронхите и затрудняват естествения механизъм за извеждане на тези замърсители и патогени от белия дроб. Така токсините и вирусите се задържат продължително и преодоляват защитата на клетките. 

За противодействие съветвам да се ядат повече плодове и зеленчуци. От народната медицина може да се заимства рецептата за чай от сърцевината на дюлите със семенната част - тази течност подпомага белия дроб в съпротивата срещу паногените. Носенето на маска в мъглата помага, но трябва да се сменя през 1-2 часа, защото, когато се овлажни е повече вредна, отколкото полезна. 

 

24 часа

Снимка: Пиер Петров


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама