Академик и Икономическия бият в баскетболната "А" група

09.11.2015 / 15:26 0

Академик (Варна) записа първи успех в Регион Изток на мъжката баскетболна „А“ група. В морско дерби варненци удариха като гост Делфин със 77:74, след като наваксаха изоставане от близо 17 точки. Силни последни минути обаче им позволиха да се поздравят с успех. Така до момента и двата отбора са с актив от победа и три поражения. В следващия кръг на 15 ноември Делфин гостува на Шумен, а Академик приема у дома Дунав (Русе).

Двубоят започна оспорвано, но след серия от 12:0 за Делфин и слаба защита на варненци бургазлии поведоха сериозно в резултата след първата част. В началото на втория период авансът им нарасна до 17 точки, но по-късно варненци намалиха до 5 и на почивката изоставаха само с 8 точки. Страхотно начало на двубоя имаше Ростислав Тончев, който отбеляза 20 точки само през първото полувреме, а за гостите, които бяха 0/10 от тройката след 20 минути, се отличи капитанът Куртев.
Домакините продължиха силно и след началото на второто полувреме, като дръпнаха аванс до 12, а в края на третия период Академик намали до 2 при 48:50. След 30 минути обаче бургазлии отново поведоха с двуцифрена преднина. За варненци двубоят не бе приключил и минута и половина преди края те изравниха при 72:72. 50 секунди по-късно те обърнаха, след като Куртев бе фаулиран и отбеляза, за да поведат със 75:74. В следващото нападение домакините изпуснаха две стрелби и капитанът на Варна отново бе фаулиран. Той не трепна от наказателната линия и даде аванс от 3 точки на своя тим при 77:74. В последната атака Манол Тончев пропусна тройка и гостите спечелиха двубоя.
Капитанът Цветомир Куртев бе в основата за успеха с 30 точки. Симеон Савов отбеляза 16 и взе 6 борби, а 11 реализира Александър Иванов. За Делфин над всички бе Ростислав Тончев с дабъл-дабъл от 28 точки и 14 борби. С 12 точки и 7 борби завърши Андрей Илиев, а с 11 борби и 10 точки се отличи Димитър Найденов.

Шампионите от Икономическия университет – Варна, продължават без загуба в Регион Изток от първенството на мъжката баскетболна „А“ група. Те надиграха убедително Шумен с 93:58 и продължават без загуба. Шуменци пък са с актив от 2 победи и 2 поражения. В следващия кръг на 15 ноември  ИУ приема у дома Чавдар (Троян) в битка за първото място в Регион Изток, а Шумен посреща Делфин.

Шумен започна добре двубоя, но след ударна серия от 16:0 за домакините варненци поведоха с 14 точки след първата част. Те изиграха още по-силна втора част и след добра игра на Ангел Нацкин на почивката преднината на домакините скочи над 20 точки. Двата отбора изиграха равностойна трета част, но разликата бе близо 30 точки. До края нищо не се промени и Шумен не успя да отговори подобаващи на своя противник, за да загуби двубоя с 35 точки разлика. ИУ показа доста по-добър процент на стрелба и направи цели 18 асистенции повече от своя съперник – 29 срещу 11.
Николай Георгиев бе най-резултатен за успеха с 18 точки и 6 борби, а 15 отбеляза Ангел Нацкин. Николай Стоянов завърши с 13 точки и 5 борби, а по 11 отбелязаха Антон Диков и Хакан Сербезов, който имаше и дабъл-дабъл, овладявайки 11 борби и 6 асистенции.
За Шумен над всички отново бе Андрей Иванов с дабъл-дабъл от 16 точки и 10 борби. Ивайло Касабов отбеляза 13, а 10 добави Янко Янков.