Американец стимулира мозъка си с ток вкъщи
Мозъчните стимулации излязоха от лабораториите и вече могат да се правят у дома.
Първия път, в който Нейтън Уитмор решил да направи електростимулация на мозъка си, до него стоял състудент от колежа, готов да извади кабела от контакта, ако той припадне. Това обаче не се случило.
Нейтън продължил да експериментира с домашните мозъчни електростимулации и резултатите все повече му харесват.
В зависимост от това къде на главата поставят електродите, резултатите са различни. Така успява да подобри паметта, математическите си умения и да решава необясними по-рано за него проблеми.
22-годишният Уитмор е изследовател в лабораторията на Националния институт за неврологични заболявания в град Балтимор, а през свободното си време създава компютърни програми. Когато постави електрод в определена точка на челото си, мозъкът му минава в състояние “свободно течение”,
при което решенията на най-заплетените проблеми се явяват от само себе си. “То е като компютър, който се програмира сам”, обяснява младият изследовател пред сп. “Сайънс нюз”.
Колкото и безотговорно да звучи да стимулирате мозъка си вкъщи с 9-волтова батерия и резервни части за 40 долара, тези сеанси се основават на съвсем сериозна наука. Мозъчните сигнали са електрически. Миниатюрни електрически експлозии създават сигналите, които позволяват на хората да мислят, запомнят и чувстват. Така че е напълно логично външна електрическа енергия да стимулира начина, по който мозъкът работи.
Макар че провежда симулациите сам вкъщи, Нейтън съвсем не е сам. Той има вече доста последователи в онлайн групата, която ръководи. Малката общност “Направи си сам” включва хора, които искат да подобрят резултатите си на тестове или да разбият конкуренцията във видеоигрите. Сред тях има и хора, които се опитват да се справят с депресията и хроническата болка.
Сеанси
В зависимост от това как електричеството стимулира мозъка резултатите са различни. При всички методи с изключение на дълбочинната мозъчна стимулация се използва външно поставяне на електроди или магнит върху главата:
1. Дълбочинна мозъчна стимулация
Електродите се имплантират с операция в мозъка на пациента. Генерират импулси, които могат да регулират мозъчни вериги като тези, които излизат от строя при болестта на Паркинсон.
2. Трансчерепна стимулация с прав ток
Електродите се поставят върху черепа, като изпращат слаб ток (обикновено между 1 и 2 милиампера) в мозъка. В зависимост от мястото на поставяне на електродите и типа стимулация може да се променят работната памет, вниманието и математическите способности на човека. Депресията и хроничната болка също могат да бъдат намалени.
3. Трансчерепна магнитна стимулация
Метална намотка, поставена до главата, създава магнитно поле и така стимулира електрически поток в мозъка. Стимулацията е многообещаваща при лечението на психиатрични заболявания. Използва се и при лечение на депресия и мигрена.
4. Електро-конвулсна терапия
След като пациентът е поставен под упойка и му се дава медикамент за отпускане на мускулите, на главата му се поставят електроди, които пускат ток между 500 и 900 милиампера в мозъка му, които водят до кратък припадък. Използва се за лечение на тежка депресия, биполярно разстройство и шизофрения.