Анализ на Petel.bg: Варненци, спомнете си как гласувахте! А сега вижте на какво заприлича Общински съвет - Варна!
Веселин Златков
22+4 прави 26. Това число, 26, е най-важното в местната политика на Варна. Това е броят на гласовете, които са необходими за приемането на едно решение на общинския съвет. Имаш ли тези гласове, имаш мнозинство в местния парламент, можеш да управляваш. Трябва да подчертаем, че за някои особено отговорни решения се изисква друг тип мнозинство – квалифицирано, наброяващо 2/3 от 51-членния ни общински съвет. Но имаш ли 26, ще събереш и 34 гласа, освен ако не си абсолютен лаик в политическите пазарлъци.
ГЕРБ събраха своите стабилни 26 гласа в новия общински съвет. Стабилното мнозинство бе скрепено от най-предания им партньор през годините – д-р Янко Станев. Само за месец, групата на СДС (или по-точно СДП, защото под това име формацията се яви на местните избори) се удвои. Освен Янко и Валентин Станеви в нея вече влизат и бившият шеф на пристанището Божидар Чапаров, който напусна формацията на стария си началник, и министър Данаил Папазов, както и някогашния кмет на „Владиславово“ Добромир Джиков. Точно тези четирима съветници допълват мнозинството на монолитната група на ГЕРБ от 22-ма съветници до заветната бройка, която споменах в началото. Но към състава на мнозинството в новия общински съвет на Варна може да има и друг поглед.
Кой реално командва мнозинството?
Не са малцина тези, които открито ще кажат, че и многолюдната група на ГЕРБ, и Чапаров, и Джиков всъщност допълват мнозинството на д-р Янко Станев. За никого не е тайна, че той винаги (или почти) успява да стане лидер на фракцията или организацията, от чието име се изявява. Изпълнената му с резки обрати политическа кариера свидетелства, че той има способността да доминира, особено сред съюзниците си. Според едни това е просто талант, според други – нещо различно, но пък вторите не разполагат с неоспорими доказателства, които съдът би приел.
При всички случаи, така получената конфигурация на общинския съвет показва всякаква липса на желание за промяна в управлението на Варна. Статуквото на комбинацията ГЕРБ + Янко Станев и съветниците около него явно харесва на голямата управляваща партия. Пък и защо не? След като управляваха така предния мандат, подкрепата за тях се увеличи и след последните избори те разполагат с още повече съветници. А и всички знаят, че по-добре да слушат д-р Станев, отколкото да се опитват да му се противопоставят, защото той е пословично известен с това, че „не си оставя магарето в калта“.
Естествено, част от варненци, особено тези, които са гласували за Чапаров или Джиков, сега седят и се чудят на това, което се случва. Убеден съм, че и част от избирателите на ГЕРБ се ядосват точно на този избор на партньор. Уви, вече нищо не може да се направи. Макар от години да се говори за въвеждането на процедура, по която да могат да се отзовават избраниците, които се „пребоядисват“ и се озовават далеч не там, където са ги пратили избирателите, такава не съществува. Всичко си остава на съвестта и морала на съветниците.
Кой кой е в Общински съвет – Варна:
(Комисии и председатели)
Финанси и бюджет: Станислав Иванов (ГЕРБ) е за втори мандат в общинския съвет. Завършил е Техническия университет, но с управленска специалност. Най-запомнящото му участие в работата на местния парламент, свързано с финансите, е внасянето на предложение за създаване на общински гаранционен фонд в полза малкия и среден бизнес. Въпреки че този фонд е лайтмотив в не една предизборна кампания на партията му, Иванов така и не успя да постигне създаването му.
Собственост и стопанство: Юлияна Боева (ГЕРБ) е юрист и в предишния общински съвет ръководеше правната му комисия. Да се справи с може би най-трудния помощен орган на местния парламент ще й помага икономическото образование. Боева има тежката задача да се справя със сделките с общинска собственост, от които никога в местния бюджет не влизат толкова приходи, колкото са заложени предварително.
Архитектура, строителство, устройство, организация и развитие на територията на общината и населените места: Димитър Карбов (НФСБ) е интересен избор за председател на архитектурната комисия, защото до момента не е известно той да е силен в тази сфера. Бившият депутат е специалист по публична администрация, а бизнесът му е свързан с морето и пристанищата.
Благоустройство и комунални дейности: Божидар Чапаров („Експерти и граждани и СДС“) е друг представител на морския и пристанищния бранш, но малцина знаят, че той има и дисертация по управление на строителството. Защо тогава не оглавява архитектурната комисия? Комисията „БКД“ е не по-малко важна от нея, макар че в последните години заседаваше общо взето само около приемането на план-сметка „Чистота“. Както и в предишния мандат, така и в този, ръководството й е поверено на човек от групата на д-р Янко Станев.
Наука и образование: Славчо Славов (ГЕРБ) е вече опитен общински съветник, това е третият мандат за него в местният парламент. Като създател на частно училище, той добре познава проблемите на просветата. За съжаление, Славов понякога подхожда прекалено емоционално към дебатите и това води до грешки в изказа му. Почти пословичен е случаят, в който Славов по време на цяло заседание на комисия говореше за „рехабилитирани“ вместо за хабилитирани преподаватели.
Здравеопазване: Антоанета Цветкова (ГЕРБ) е сред новите лица в общинския съвет. Тя е магистър по здравен мениджмънт, има титла доктор по икономика, освен това е преподавател в Медицински колеж – Варна, и във Факултета по обществено здравеопазване при Медицински университет - Варна. От това следва да заключим, че тя е поставена начело на правилната комисия, което е по-скоро изключение при извършения избор на председатели.
Социални дейности и жилищна политика: Лидия Маринова (ГЕРБ) е доказала, че е един от най-преданите отборни играчи в партията си във Варна. Тя се отказа да бъде депутат, за да стане заместник на кмета Портних. Сега вече не е и в администрацията му, но пък продължава да работи по социалната политика, вече като част от местния парламент. През миналия мандат Маринова не успя защити идеята за жилищен блок за хора с увреждания и в неравностойно положение. Слуховете, че това ще са „цигански“ блокове, провалиха проекта и изкараха на няколко пъти граждани от различни квартали на протест.
Младежки дейности и спорт: Мартин Байчев (ГЕРБ) има педагогическо образование, както и опит като председател на комисия от предишния мандат. Работата му обаче въпреки това едва ли ще е лесна, тъй като Варна трябва да е наистина на европейско ниво в този ресор. Нека не забравяме, че градът ще е Европейска младежка столица през 2017-а. Проблемите в спорта на Варна също не са малко, така че Байчев ще бъде доста натоварен в бъдещата си работа.
Туризъм, търговия и рекламна дейност: Марица Гърдева (ГЕРБ) изглежда става все по-важна личност в най-голямата партийна група в общинския съвет. Тя беше говорителят, който официално огласи номинациите за председатели на последната сесия. Работата й в медийната група „Черно море“ кара мнозина да подозират, че едноименните вестник, телевизия и интернет агенция ще са фаворизирани от общината. Тук обаче задължително трябва да подчертаем, че медиите не попадат в ресора на комисията, която тя ще ръководи.
Култура и духовно развитие: Даниела Димова (ГЕРБ) отнесе доста медийни нападки през миналия мандат, когато оглави културната комисия на съвета, а заедно с това и ТМПЦ-то, което събра под обща административна шапка операта и театъра. Тя обаче успя да докаже, че може да се справи с всички тези постове, без да изоставя и певческата си кариера. За уважението към Димова говори фактът, че дори БСП декларираха подкрепата си за нея като председател на комисия.
Европейски въпроси и международно сътрудничество: Николай Георгиев (ГЕРБ) също като Димова запазва председателския си пост от предишния мандат. Ветеринарният специалист, който е и член на Управителния съвет на Асоциацията на свиневъдите в България, явно се превръща в необходимия на управляващите експерт в международните връзки на варненския местен парламент.
Транспорт: Добромир Джиков („Граждани и експерти и СДС”) беше доста изненадваща номинация за председател точно на тази група. Не защото не му отива да ръководи, а просто защото в общинския ни съвет са и бившият транспортен министър Данаил Папазов, бившият шеф на пристанище Божидар Чапаров и шефът на „Транстриумф“ Антраник Шакариян, който буквално е един от създателите на транспортната система на града ни. Номинацията, последвана от избора на Джиков за председател на транспортната комисия, е ясно свидетелство, че когато политическите договорки заработят, всички останали доводи за едно или друго решение се оказват по-слаби.
За реформаторите и патриотите останаха временните комисии
В балансирането на политическата договорка около стабилността на новото мнозинство в Общински съвет – Варна, в употреба влязоха и временните комисии. Два от председателските постове бяха дадени не групата „Реформатори и патриоти“. Кирил Георгиев, който е специалист по двигатели с вътрешно горене, ще ръководи комисията „Опазване и възпроизводство на околната среда“, а Григор Григоров - „Борба с корупцията“.
Комисията, която се занимава с правилника за работа на местния ни парламент, ще се ръководи вече от Костадин Костадинов от патриотичната коалиция „Варна - „Атака“, „Нова сила“ и „Възраждане“.
ГЕРБ обаче запазиха за свой представител шефския пост във временната комисия „Структури и общинска администрация“, която определя щата на работещите за общината. Неин председател стана Милена Димова.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!