Анализът на "Петел"! Изборът на Варна: Асфалт по улиците, „бетон“ в общината
Веселин Златков
Проточилата се обработка на бюлетините в ОИК даде достатъчно време за всеки, който иска да коментира изборите във Варна, да избистри анализа си.
Дори и преди да станат ясни официалните данни (пак добре, че най-сетне ги имаме!), картинката на вота стана ясна. Победата на ГЕРБ във Варна е категорична, а загубата на всички опитали да се противопоставят на управляващите – доста болезнена.
Не е трудно да се обясни изборът на варненци, или поне на тези, които все пак гласуваха. Варна подходи прагматично. Мощният вот за ГЕРБ дойде след изливането в града на тонове асфалт, плочки, бордюри, боя и много литри вода, циркулираща в новите фонтани. Източникът? Централната власт, разбира се. Добавяме и обещанието на управляващата партия, че ако варненци послушно гласуват за „правилните“ кмет и листа, тази благодат няма да свърши. Така изборът става от ясен, по-ясен.
Защото обратния вариант също е кристално ясен – ако мнозинството граждани решат нещо друго, може и наистина Варна да заприлича на „едно село“, както обича да се изразява премиерът Бойко Борисов. А на „загробването“ на Варна от не едно правителство вече всички са се нагледали.
„Все пак нещо се прави“ - този леко снизходителен довод, звучащ като оправдание, е в устата на почти всеки, гласувал за Иван Портних и ГЕРБ. Той се оказва доста по-силен от някои важни подробности, като например как се прави, колко струва и кой печели от цялото това усилено оправяне на града. Е, естествено, гражданите също печелят. Малките естетически радости под формата на цвята и нови пейки изглеждат големи на фона на последните няколко години, в които градът упорито погрозняваше.
Варненци са достатъчно опитна и интелигентна аудитория и винаги схващат точно посланията на политиците, особено на тези, които са на власт в държавата. Дилемата винаги е била да се съобразят ли със статуквото или да се превърнат в предвестници на промяната. Не веднъж се е случвало обратите в националната политика да тръгват от Варна. Последният такъв опит – протестите от февруари и март 2013-а, за съжаление се оказа твърде болезнен, и то не само заради смъртта на Пламен Горанов и мрачната грамада от камъни, която се натрупа пред прозорците на кмета. Варненци се почувстваха измамени, защото в крайна сметка статуквото в местната власт се запази, важните хора в общината си останаха долу-горе същите, а тези, които дърпат конците, дори не се и стреснаха. Нещо повече, хора, които се държаха по протестите едва ли не като революционери на барикада, се наредиха да подкрепят наглата и безочлива кандидатура на Кирил Йорданов. Някъде тук вероятно мнозина са приели, че по-добре просто да пуснат бюлетина, за този, който има най-голям шанс за успех. А заради подкрепата от централната власт, Иван Портних и ГЕРБ се оказаха единствените такива. Пък и ако те бяха изгубили по каквато и да е причина, откатът щеше да се усети от цяла Варна.
В общинският съвет ще има само една опозиция - БСП
Безапелационната победа на досегашният кмет Портних е подкрепена и с почти пълно мнозинство в общинския съвет на ГЕРБ. Това би трябвало да означава стабилност, но така е само на теория. Трудно е да се повярва, че в общинския съвет няма да настъпи драматично разбъркване, при което политическата принадлежност може да се окаже чиста формалност. „Икономическите“ мнозинства в местния парламент на Варна винаги са били по-силни и това е ясно за всеки, който е следял местния парламент през годините. Освен това, опитът показва, че колко фракции и с колко души започва работа съвета, няма значение. Важното е с колко ще завърши.
В тази връзка, трябва да подчертаем един факт, който е със силата почти на символ – Янко Станев отново ще е в общинския съвет! Тази почти митична фигура във варненската политика, заради която партии развалят не веднъж „дослука“ на национално ниво, отново се класира за място в управлението. След дълга разходка из политическия спектър, той отново е социалдемократ. Както самият Станев не веднъж е изтъквал, той е тръгнал именно с тази идеология към фрапантната си политическата си кариера, която вече става достойна за филм или книга. Заедно с него е и брат му Валентин. Засега са само двамата, но колко голяма ще стане групата на братя Станеви в крайна сметка, може само да се предполага. А че присъединили се към тях ще има, не се и съмнявайте. За съжаление, много от общинските съветници не виждат в участието си в местната власт друго, освен шанс за просперитет, а съюзът с Янко Станев е сигурен път към престижно място в мнозинството, където ще се разпределя, каквото има да се разпределя.
Варненският избирател отново отреди на БСП ролята на единствена явна опозиция на смазващото мнозинство, което се очаква да се строи зад кмета Портних. Социалистите ще имат тежката задача да търсят пукнатините във вече монолитното като бетонен постамент мнозинство на ГЕРБ. За добро или за лошо, петимата съветници на варненската левица, няма да имат друг избор, освен да влязат в ролята на каменарчето на Смирненски и смело да млатят с чука оцелялото от предния мандат статукво. Защото ясно е - всички останали ще тръгнат с победителите.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!