Англичани и руснаци спасяват българските села

23.11.2014 / 20:54 0

Англичани и руснаци спасяват българските села от обезлюдяване и закриване. В някои има по едно-две семейства, а в други са десетки, направили семейни хотелчета, или просто дошли, за да се отдадат на спокойни старини в страна с приятен климат, пише "Монитор". 

През последните години областите Велико Търново и Габрово трайно оглавяват класацията на обезлюдените населени места, съответно с 56 и 63 села призраци. В Търновско най-много пусти и мъртви села и махали има в общините Елена и Велико Търново. Там, където все още има по двама-трима души, те в повечето случаи са 80-90-годишни старци самотници, доброволно избрали да дочакат смъртта под покрива на родния си дом, а не в града, при децата и внуците.

През последните години някои от селата в Балкана се пооживиха. Български бизнесмени и чужденци купиха къщи, които превърнаха в семейни хотелчета или просторни имения за живеене. Най-много са новозаселниците от Великобритания. В някои села като Миндя например те достигат до 20-ина семейства. Англичани, шотландци и ирландци, които иначе се мразят и не могат да се понасят, съжителстват тихо и мирно в Миндя. Е, в селската кръчма сядат, разбира се, на отделни маси, но досега не са вадили оръжие да се бият и да уреждат историческите и националните спорни въпроси  помежду си.

Наред с британците в еленските села има представители и на други народи и националности. В махаличката Карандили единственият останал жител е рускинята Людмила от Минск.

Жената имала имот в Свети Влас, но го продала и си купила къща насред Балкана. Живее сама и твърди, че не се страхува от зверовете в гората.

Не само чужденци зарязват добрата си работа в града и идват на тишина и спокойствие сред пущинаците. В съседната на Карандилите махала Мирчевци живее софиянката Владимира Харизанова. Тя е тук още от 1996 г. Владка имала добра и платена работа в столицата, но я зарязала и преди 18 г. дошла тук със съпруга си. А когато той починал, тя решила да остане сама. Жената си отглежда плодовете и зеленчуците.

Няколко пъти в седмицата ходи пеш 3-4 км до магазина в най-близкото село Тодювци за хляб и каквото й е необходимо. Случвало се е да върви пеш и 12 км до град Елена. Владка твърди, че живее и се чувства прекрасно тук, в сърцето на планината, далеч от цивилизацията.

В Еленския Балкан има и други като софиянката. Някои от обитателите на обезлюдените махали споделят, че цял живот са работили в града. Сега на стари години, след като са изпълнили достойно своя граждански дълг, те са решили да се върнат отново при родовите си корени и да бъдат погребани един ден в гробовете на бащите и дедите си. Такъв е случаят с 80-годишния Стойко Костадинов от махала Султаните. Мъжът дълги години е живял и работил в Пловдив. Признава обаче, че градският живот му тежи и го задушава.

През всичкото това време му е липсвал чистият въздух, красивата природа и просторът на планината. Сега дядо Стойко живее сам. Работи малката си градинка в двора. До миналата година си е отглеждал и прасенце, но тази година решил, че годинките му май вече са множко и трябва да си почине. До съседното село Тодювци за хляб отива с трактора си. Това лято старецът е имал гости от чужбина. Дъщеря му и внучката дошли в Балкана чак от Дания. След като му погостували, те отново си тръгнали за Скандинавието и дядо Стойко останал сам. „Хубаво бе с тях, къщата се оживи, но пътищата ни са различни. Моят е тук, в Балкана, а техният – там, в чужбина. Какво да се прави, всеки има своята съдба”, вдига рамене якият като кремък балканджия. /"ПЕТЕЛ"

Следете 24 часа в денонощието най-ексклузивните новини от Света, България и Варна в Petel.bg!

Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама