Антична базилика привлича туристи на нос Свети Атанас край Бяла (снимки)

19.12.2013 / 17:20 0

Виолета Гурнакова

Археологическата възстановка на античния комплекс на нос Свети Атанас край Бяла ще започне да посреща туристи още през януари 2014 година. Той се открива официално днес, след като работата по него изцяло приключи. Новата стара забележителност ще бъде обслужвана от специално обучен екип. Планира се и изграждане на археологически музей, обясняват от тамошната община.

Реставрационната дейност по новата културно–туристическа атракция продължи няколко години. Тя обедини усилията на общинската, областната и държавната администрация с цел съхраняването на важен за културното наследство на България археологически обект. Привличането на български и чуждестранни туристи ще спомогне за целогодишното развитие на региона и алтернативния културно-исторически туризъм. Благодарение на ОП „Регионално развитие“ античното селище ще бъде съхранено за поколенията, като по този начин ще обогати културното разнообразие в Европа.

Доц. д-р Валери Йотов, научен ръководител на обекта

Мястото е като буквар по ранно християнство

Проучваме обекта от 2009 г. Това са вече пет археологически сезона. Раннохристиянският комплекс включва базилика, две кръщелни, чакалня за кръщелните, сграда за приемане на дарове за местната църква и за съхранението им, както и жилища на главния свещеник. Има и аязмо, т.е. свещен кладенец, както и винарна – комплекс за производство на вино.

По пътя има много информационни табели. Обясняват се сградите, техните функции и това как те отразяват част от ежедневието в една такава малка крепост. Тя се е превърнала и в един пристанищен град. Тогава несъмнено се е извършвала стопанско-търговска дейност.

В България има много обекти, но този вече е нов на археологическата карта на България. Той обяснява част от нашата българска история. По начина, по който се реализира, става ясно, че той е добър пример да се обясняват детайлите от тогавашното ежедневие. Цялото място е като буквар на ранното християнство – описани са всички характерни за епохата, помещения и ритуали.

Кръщелно и винарна ограждат базиликата

 

Античното селище и късноантична крепост на нос Свети Атанас представляват комплекс от три сгради с различна функционална характеристика – баптистерий, винарна и базилика. Обектът е най-важният засега проучен раннохристиянски комплекс, който включва трикорабна едноабсидна базилика с притвор, три кръщелни, кладенец за светена вода, жилище на главния свещеник, производствени съоръжения – две пещи за битова керамика и винарна. В базиликата, в кръщелните и в близост до тях са открити фрагменти от архитектурната и декоративната им украса, една цяла и няколко други олтарни маси, фрагменти от стенописи, в това число образ(и) на светец, надпис „Мария“ и др. Въз основа на най-късните монетни находки разрушаването на крепостта трябва да се свърже с аваро-славянското нашествие през 614 г. – по времето на император Ираклий (610-641). Ако за античното селище може само да се предполага докъде се е простирало, то късноантичната крепост е с площ около 40 декара. Укрепителната линия се състои от крепостна стена и ров и затваря носа от североизточния до южния склон на носа.

Обектът e за посетители от близо и далеч

С изпълнението на дейностите по проекта паметникът на културата ще се превърне във водеща туристическа атракция не само в община Бяла, но и в района от 100 км между градовете Варна и Несебър. Интересът към дестинация Бяла ще се увеличи значително и ще спомогне за удължаване на туристическия сезон поне с още един месец през първите няколко години. Това ще предполага и по-голяма инициативност и възможност на местните жители и собствениците на имоти за развитието на поддържащите туризма дейности – търговия, хотелиерство, ресторантьорство, зеленчукопроизводство и др.

Сред основните приоритети е популяризирането на античното селище по време на туристически изложения в България и в чужбина, както и чрез активна работа с туроператори у нас и извън страната. Комплексът ще бъде включен и в списъка със значими културно-исторически обекти по Българското Черноморие. Въпреки че проектът е насочен предимно към летен морски отдих и културен туризъм, ще се работи и в посока създаване на условия за привличане на български и чуждестранни туристи извън активния летен сезон чрез организиране на специални туристически атракции, подобряване на инфраструктурата, без да се нарушава автентичният вид на средата.

Обучени по проекта екскурзоводи ще бъдат на разположение на посетителите за беседи и организирани турове. В най-активните периоди ще бъде организиран транспорт за туристите, който ще осигурява превоз от центъра на града до селището. В плановете на общината влиза и изграждането на археологически музей, в който ще бъдат съхранявани откритите на мястото артефакти.

 

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама