Антинобелови награди 2015: Американец се подложи на зверска болка заради безсмислено откритие
Едни от най-любопитните награди бяха раздадени преди няколко дни в университетa Харвард. Антинобеловите награди са учредени само преди няколко години, но предизвикват световен интерес, пише Sanovnik.bg.
Подобно на Нобеловите награди, Антинобеловите награди също се присъждат за постижения в науката, но откритията на тези експерти с нищо не помагат за развитието на конкретна сфера.
Тази година победители в областта на математиката са станали двама австрийци от университета във Виена, които се опитвали да изчислят дали е възможно мароканският султан Мулай Исмаил да е станал баща на 888 деца. В крайна сметка те установили, че е възможно, тъй като имал 4 съпруги и 500 наложници в харема.
В категорията медицина бяха отличени два екипа. Първите антинобелисти са изследвали здравните ползи за човешкото тяло от една страстна целувка. Оказало, че такива няма, но е възможно да снижава риска от алергии при кожата. За да се докаже обаче, са нужни още експерименти.
Другият победител в сферата на медицинските открития е Майкъл Смит от Корнелския университет. Той проучвал в кои части на тялото ужилванията са най-болезнени и след като се оставил да бъде ужилван къде ли не, се оказало, че в областта на гениталиите болката е най-силна.
Антинобеловата награда за биология спечелиха трима учени от университета в Джорджия, които след задълбочени изследвания са открили, че бозайниците уринират за средно 21 секунди.
По петите в тази категория са ги следвали и група чилийски учени от университета в Сантяго, които стигнали до извода, че ако на един бройлер се постави изкуствена опашка, походката му ще прилича на походката на динозавър.
Целта на тези награди е да бъде почетено необичайното творчество и богатото човешко въображение, както и да се стимулира интересът на хората към науката, медицината и технологиите – споделя един от авторите на наградите Марк Ейбрахамс.
За първи път церемонията се е провела през 1991 година, а победителите се определят от учените към университета Харвард.