Астрономическата пролет идва със сняг и със слънце

19.03.2016 / 22:29 0

илюстрации: Синоптик бг

Астрономическата пролет в Северното полукълбо в 06:30 ч. българско време утре сутрин.

Това е и денят на пролетното равноденствие, когато продължителността на деня е равна на нощта. Периодът от началото на астрономическата пролет до началото на следващата астрономическа пролет е равен на една тропична година и се равнява на 365, 24219 денонощия.

По света е възприетата календарна система, основаваща се на т.нар. "Григориански календар". Според календара по определен начин се редуват обикновени години по 365 дни и високосни по 366 дни, в които допълнителният 29 февруари компенсира натрупаната разлика.

Това е направено за удобство, но е и причината датата на пролетното равноденствие да е различна всяка година - варира между 20 март, 21 или 22 март за Северното полукълбо.

Календарната дата зависи от това, колко години са минали от последната високосна.

Променливо време

Ще посрещнем пролетта със значителна облачност и превалявания на много места в страната. Тази нощ, над западните райони от страната, облачността ще намалява. Над Източна България ще има значителна облачност и валежи от дъжд, които около полунощ ще преминат в сняг.

Утре сутринта валежите ще спрат, а около обяд и облачността ще се разкъса и след пладне над цялата страна ще е предимно слънчево. Ще духа слаб вятър от север-североизток, който по-късно през деня временно ще се усили и ще се ориентира от запад-северозапад. Минималните температури ще са между минус 1° и 4°, максималните ще са от 6° – 8° в североизточните райони до 11° – 14° в западната половина от страната.

В началото на следващата седмица отново бързо ще се затопли и в понеделник максималните температури отново ще са до 14°-19°, съобщават от НИМХ към БАН, цитирани от „Фокус“. Облачността ще е променлива, на отделни места ще има и слаби превалявания от дъжд. В понеделник ще духа западен вятър, в Дунавската равнина до умерен. Във вторник временно ще отслабне и ще стане от югоизток-юг.

 

На 27 март спим с час по-малко

В 3:00 часа сутринта на 27 март 2016 г. (неделя) ще преминем към лятното часово време и трябва да преместим стрелките на часовниците с един час напред. Така времето за сън на 27 срещу 28 март става с час по-малко.
Връщането към астрономическото часово време ще се извърши в 4:00 ч. сутринта на 30 октомври 2016 г. , когато ще преместим часовниците си час назад.
Лятното часово време в България за първи път е въведено на 1 април 1979 г. Оттогава смяната на астрономическото време се извършва всяка последна неделя на месец март.
Лятното часово време е система, изработена да спестява от дневната светлина. При нея официалното време се измества обикновено с един час по-напред от стандартното време, като остава така за пролетните и летните месеци.
Тази промяна е валидна за 43 страни от Европа. Връщането към астрономическото часово време ще се извърши в 04:00:00 ч. местно време на 28 октомври 2012 г., когато часовниците се връщат с 1 час назад./infopleven.com

ПРЕДСЕДАТЕЛЯТ НА БЪЛГАРСКОТО ДРУЖЕСТВО ПО МЕДИЦИНА НА СЪНЯ Д-Р СЛАВЧО СЛАВЧЕВ:

Без алкохол седмица преди смяната на часа

 

- Доктор Славчев, в 3.00 ч. на 27 март преминаваме към лятното часово време. Какво можем да направим, за да си компенсираме откраднатия час?

- Добрата хигиена на съня изисква да си лягаме и ставаме по едно и също време и да спим средно по 7-8 часа. Добрият сън е гаранция за добър живот и успех. Преминаването към лятното часово време действително краде от нас един час, организмът го усеща.

Необходима е седмица за нагаждане към промяната. За да се адаптираме по-лесно през това време следва да започнем да си лягаме по-рано, като започнем с 10-15 минути и постепенно лягаме все по-рано и по-рано, докато стигнем до един час. В седмицата преди местенето на стрелките не бива да се подлагаме на допълнителен стрес с тежки трапези и концентрати. Препоръчва се дори въобще да не се пие алкохол. Ако в останалото време пренебрегваме предписанията за здравословен начин на живот, следва поне 7 дни преди преминаването към лятното часово време, да ги спазване. Особено тежко се отразява промяната на хората, които имат проблеми със съня, например на страдащите от обструктивна апнея. На практика те спят понякога по 3-4 часа в денонощието. Веднъж пригодили се към друго часово време, те не успяват да лягат по новото и на практика губят един час, което още повече усложнява положението им. Заради разбития режим хората масово започват да се наливат с кафета и тонизиращи напитки, от които развиват хиперактивност и агресивност, а от недоспиването се уморяват лесно и стават раздразнителни. Шофьорите на пътя стават разсеяни, увеличават се катастрофите.

Проучване, направено в САЩ сочи, че заради местенето на стрелките икономиката губи около 15 млрд. долара всяка година. За нашата страна обаче такова проучване не е правено.

- Много хора не могат да заспиват рано, имат проблеми със съня. Могат ли да си помогнат с хапчета за по-лесно заспиване?

- Ако човек заспива трудно, първо трябва да отиде на лекар, едва след това да взима препарати, но само, ако те са му предписани от специалист. Самолечение не се препоръчва.

- В последните години все повече хора в Европа се оплакват, че не могат да спят. Според световни експерти нарушенията на съня вече вземат епидемични размери. Има ли данни колко са хората с нарушения в съня в България?

В България близо 40% от хората имат някакъв проблем със съня. За остро безсъние се счита, когато човек не спи една или две нощи както трябва или въобще не спи по външни или вътрешни причини заради купон на съседите или неприятни лични преживявания. Ако това се повтаря често, може да се стигне до сериозни проблеми със съня. За разлика от котката, човек е устроен така, че да спи на тъмно, през нощта, а в светлата част на денонощието да бодърства. Този режим, който ни налага нашият биологичен часовник, ни задължава да си създадем добри характеристики на мястото, където спим. Спалнята ни трябва да бъде затъмнена, проветрена, прохладна и тиха. Тези предпоставки са достатъчни за добрия ни сън, ако сме в добро здраве и нямаме нарушения на съня и бодърстването.

monitor.bg


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2025 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама