Българин 2013: бедност и дългове са нашето селфи

31.12.2013 / 08:53 1

Ако най-употребяваната дума в света през годината е "селфи" (да се снимаш сам - б. а.), както обяви университетът в Оксфорд, за българския й еквивалент върви спор, пише 24 часа.

Социолози твърдят, че нашето "селфи" са думите "протест" и "оставка", а блогъри изреждат още "окупация", "бонус", "бежанци", "подмяна", "катарзис" и т.н. "24 часа" смело може да прибави и "бедност" и "борчове". С тях сънародниците ни обобщават как са преживели отминаващата 2013 г.

Научаваме това от 349-те анкети, които всеки ден през годината сме публикували на 3-а страница в "24 часа".

Минимум по 3000 наши читатели са отговаряли на въпросите в тях, а това е повече от социологическа извадка. Не претендират за представителност, но са ценни като миниразказ как сме оцелявали през годината. След 24 години преход само 4% се хвалят: "Нямаме проблеми с парите!" срещу 7% само преди година.

Цели 93% от участниците в анкетите твърдят, че имат дългове. Всеки четвърти спасява положението с тегленето на заеми при по-високи лихви, всеки 3-и разчита на бързи кредити, а 43% признават, че са продали земеделска земя. Само 4% са се разделили с имот.

За лошо финансово самочувствие на българина говорят и други числа: 64 на сто се смятат за бедни с доход до 400 лв., а всеки 5-и - със заплата до 1000 лв. Но най-страшното е, че 47% се чувстват подоходни роби в собствената си страна със своите под 350 лв. месечна заплата.

Че положението се е влошило, личи и от други признания. Например 44% споделят, че са им намалили месечните възнаграждения. Всеки 2-и, или 55 на сто, казват, че в семейството им има безработен. Над половината - 59 на сто, заявяват, че парите едва им стигат за храна, а 92% - че е станала по-скъпа. 79% обобщават, че цените въобще не са падали, а 55% казват това за сметките си за ток въпреки намалението на цените на електроенергията. С 8 на сто повече са онези, които не са смогнали да спестят пари - сега те са 73% срещу 65 на сто миналата година.

И още: близо 60 на сто от сънародниците ни са категорични, че тази година пазаруват по-малко от предишната. Преди дни 30 на сто признаха, че ще оставят близките си без подаръци за Коледа и Нова година. А 2/3 уточниха:"Няма да похарча повече от 200 лв. за празниците." За сравнение - според статистики средният британец може да си позволи 1500 паунда за подаръци на семейство и приятели, за да изпрати старата година, както разбрахме от телевизионни новини наскоро.

Безнадеждността ни залива не само от липсата на пари, но и от недостига на справедливост. Цели 61 на сто искат да съдят държавата в Страсбург.
Оказва се, че стандартътна нашенеца се крепи само на два кита - 73% твърдят, че имат собствено жилище, а 75% - цифрова телевизия. Всякакви други прилики с развитите общества май са неуместни. Обратното - анкетите ни "хващат" проблеми с водоснабдяването тук и там - 16 на сто споделят, че често им спират водата, а 5% - че са били на воден режим през годината.

Всеки 10-и не се отоплява през зимата, всеки 5-и е на въглища, останалите 70 на сто имат парно или се сгряват на електрически печки или климатици.

Данните от анкетите на "24 часа" през годината дават знаци за занемареното здраве на оцеляващите в държавата българи. Едва 31 на сто са били на профилактичен преглед през годината. Над 2/3 твърдят, че харчат голяма част от парите, които заработват, за лекарства. 75% признават, че са пропускали здравни вноски.

С по-високо доверие от политиците могат да се похвалят българските лекари - 51 на сто
им вярват. По-малко са доволните от здравното обслужване в България - 41% споделят личен опит със закъсняла линейка, всеки 5-и - с грубо отношение в болница, а 22% твърдят, че са им искали дарение, за да ги лекуват.

Факт е обаче, че и сънародниците ни не пазят особено здравето си. 55% признават, че давят житейските си мъки в алкохол. В тази група 11% всеки ден, 32% - през ден, 12% - през уикенда. Над 2/3 убиват глада с бързи храни. "Няма да откажа цигарите дори да поскъпнат още!" кълнат се 62 на сто от нашите анкетирани. Само 31 на сто обаче искат да върнат пушенето в заведенията.

"Не вярвам да доживея до пенсия" твърдят 45% от анкетираните.

Забелязваме обаче нова тенденция - ако преди година 79% са искали да потърсят работа в чужбина и да напуснат България, 48% очевидно са го направили и са се върнали.

Днес мечтата за емиграция е обсебила 31 на сто от сънародниците ни.

А 66% са склонни да потърсят работа в друг град, но в България.

Не е изключено обаче след отмяната на рестрикциите за българи зад граница плановете за живот в чужбина да живнат.

53 на сто от българите учат чужд език,  показват данните.

Няма новина, че в обеднялото ни общество отдавна клокочат тежки пожелания към вечните заподозрени за бедите ни - управниците. Но ако преди година акцентът на обществените желания е бил върху отварянето на досиетата, през тази е да падне банковата тайна за сметки на политици - 91 на сто искат това. Близо 3/4 искат да бъдат премахнати субсидиите за партиите, а 85% не са доволни от намаляването им с по 1 лв. на глас. Хората искат директна и близка връзка с онзи, който ги представлява. 55% търсят връзка с политиците във фейсбук. Няма отговор дали те откликват и в колко от случаите.

Малко над половината (57%) наши сънародници винят Симеон Дянков за обедняването си. Неговата “постна пица” обаче са склонни да преглъщат и по-нататък 43%, което си е постижение. Впрочем точно толкова - 43%, споделят, че са участвали в протестите срещу цените на тока през февруари. Толкова са и повярвалите, че гражданските бунтове са в състояние да променят нещо в държавата срещу 37% песимисти. Цели 93 процента са убедени, че в редиците на бунтарите се движат и много провокатори.
Надеждите през лятото са били за скорошни избори - тогава 79 на сто са ги искали. През есента над 2/3 са прогнозирали, че кабинетът “Орешарски” ще изкара 2 г., всеки пети - до края на мандата си, а 12% - до зимата.

Но ако прогнозите за следващ вот все още са въпрос на усет и настроение, то убеждението, че трябва да променим начина, по който избираме политиците, е твърдо. 72 на сто искат мажоритарен вот, а 87% - така да бъдат избирани половината от депутатите. Кауза, с отстояването на която “24 часа” е известен от години.

В немотията и неволите на българина, описани дотук, радват две неща. Едното е готовността да помагат на закъсали в беда.

68 на сто декларираха готовност да дарят за “Българската Коледа”, всеки втори е помагал на бездомници, всеки трети е готов да дари печалба от лотария за сираци, също толкова - за сирийските бежанци.

Другото е, че независимо от славата си на заклети скептици 43% от българите днес заявяват, че всъщност имат позитивно мислене.


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама