България на “няма радиация” не вярва

03.07.2015 / 21:58 4

Шефът на аварийния център на АЯР Марина Низамска показва карта на мъртвата зона на Чернобил и нивата на радиоактивнос
 

Специалисти: Цезий 137 от пожара не може да стигне до страната ни, защото няма взрив

Затворете прозорците, приберете децата, хвърляйте зелената салата от хладилника и не излизайте! Идва облак от Чернобил, който ще излее радиоактивен дъжд над България. “Видях, че по-богатите руснаци в хотелите на Златните грабнаха кърпите от плажа и се затвориха в стаите- пазят се от облака”. “Мен пък току-що ме валя, сега какво да правя?” “Властите казват, че няма нищо, но те винаги така казват.”

Така реагира половин България в четвъртък привечер, когато от Варна дойде слухът, че пожарът край атомната централа в Украйна носи радиация насам. Само минути след варненци из сайтовете се включиха и притеснени пловдивчани и те зазатваряха прозорците. Блокира за кратко страницата на Агенцията за ядрено регулиране, където имаше линк, показващ отчета на украинските монитори. Към 21 часа МВР дори пусна в свое съобщение линковете към данните от Киев в опит да успокои българите. Напразно. В петък сутринта Варна си осъмна със затворени прозорци при ярко слънце.

И всичко това - въпреки че всевъзможни институции обясняваха, че няма повишение на радиационния фон, че пожарът на торфа край Чернобил не може да пренесе тук цезий 137, който ние да погълнем.

В никоя друга държава освен в България нямаше паника

за радиоактивен облак от Чернобил, каза Марина Низамска, шеф на аварийния център на Агенцията за ядрено регулиране. Правим интервюто с нея в петък следобед, когато тя е изчела не само данните за радиационния фон, но и новините от съседните на Украйна държави.

Впрочем в четвъртък, когато ни заля паниката от морето, самата Низамска бе в парка с детето си. Явно лъжата при аварията в чернобилската АЕЦ през 1986 г. направи българите абсолютно невярващи в декларациите на институциите, че няма опасност от радиация.

Пожарът в мъртвата зона около атомната централа в Чернобил е пламнал на 29 юни. Гасенето продължи дни (виж ситуацията последно в карето на 3-а стр.).

Каква е истината за Украйна и за България?

Според Низамска земята в района край Чернобил е замърсена още от аварията преди 29 години. В петък там наистина е отчетено и двойно увеличаване на цезий 137 във въздуха.

Облак от пожара не може да стигне до Варна и изобщо до България

просто защото няма взрив, категорична е специалистката. Виждали сте пожар, димът от него се стеле ниско. За да се образува радиоактивен облак трябва взривът да изтласка радиоактивните частици на хиляди метри, да не кажа на километри в атмосферата. Така там да се образува облак, който тръгва нанякъде. А в случая няма облак.

Вчера пред “24 часа” Низамска отвори сайта на украинския ядрен регулатор. Към 13,38 ч радиоактивният фон на мястото на пожара показваше стойности от 0,13 микросиверта на час. За сравнение - на таблото на самата агенция за ядрено регулиране в София стойностите бяха 0,12. Пожарът е в самият край на забранената зона, показва Низамска.

В самата чернобилска АЕЦ в петък стойностите бяха 2 микросиверта, което е 10 пъти над нормата, но е така от времето след тежката авария, казва шефката на българския авариен център. В зоната, замърсена от радиоактивност около Чернобил мерят гама фонът 39 станции. Данните от тях се публикуват на сайта на украинската агенция.

Тя отваря и сайта на българската агенция, за да покаже, че в София мерят радиоактивност 16 станции, в страната са над 400. Никъде няма отклонения от естествения радиоактивен фон.

Вицепремиерът Румяна Бъчварова обеща в парламента, че: “Следим обстановката и в момента, в който се появи съмнение за опасност, хората ще бъдат уведомени.”

Нека българите да се чувстват спокойни за момента. Екоминистърката Ивелина Василева каза пред журналисти, че опасност от радиация за страната ни няма. Но хората продължават да мерят.

Радиацията във Варна е по-ниска от Виена

Във Варна се правят извънредни измервания на радиационния гама-фон от областното управление “Пожарна безопасност и защита на населението”. В 12 часа на обяд в петък единият уред отчете между 0,06 и 0,08 микросиверта за час. Другият дозиметър на Пожарната отчете 0,032 микросиверта. В същото време български бизнесмен съобщи от Виена, че е измерил с личния си гайгеров брояч стойност от 0,12-0,14.

В Пловдив последните замервания за радиация показват 0,25 милирентген часа (равно е на 0,25 микросиверта), оповести Георги Маринов от Гражданска защита към общината. Нормата е от 0,06 до 0,40 милирентген часа. “Няма основание за безпокойство”, заяви и зам.-кметът Александър Държиков, пише "24 часа".

Снимка: Пиер Петров


Коментари
Коментирай чрез Facebook
4
1
sweethoney (преди 8 години)
Рейтинг: 1045 | Одобрение: 275
11
3
Станимир (преди 8 години)
Рейтинг: 1255 | Одобрение: 555
В България няма радиация, но ако напуснете страната няма да сбъркате!

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама