Българки научават, че носят ХИВ едва преди да родят

05.12.2013 / 21:00 1

Диана Тенчева, Труд

 Снимка ПЛАМЕН СТОИМЕНОВ

Жена на 30 години от София е бременна. Дни преди термина лекарите я изследват. Неочаквано откриват, че е заразена с ХИВ - вируса на СПИН.

Бъдещата майка изпада в шок. Раждането е придружено с много проблеми. Стига се дотам, че тя и нейният мъж трябва да платят сериозна сума, за да се извърши раждането в частна болница. Преди това жената отишла в държавна, но там така и не получила уверението, че когато настъпи часът, ще я приемат...

"Това е един много показателен случай, но за съжаление не е изолиран, защото някои доктори не проследяват бременните, както изискват стандартите. Същото преживява и друга българка на около 35 г.", разказа пред "Труд" Милен Чавров, председател на фондация "Надежда срещу СПИН".

И двете жени научават, че са инфектирани с ХИВ инцидентно. Те не могат да си обяснят и кой техен сексуален партньор би могъл да ги е заразил. "Чак няколко месеца след раждането първата разбира, че мъж, с когото е била преди 5-6 години, е серопозитивен. Той е причината тя да стане носител на ХИВ", разказа Чавров.
При втората съмненията падат върху бащата на детето . Но се оказва, че той самият е напълно здрав. Пак минава време, докато тя научи кой интимен партньор от миналото я е заразил.

1811 са серопозитивните българи, съобщи преди дни Министерството на здравеопазването. Реалният им брой обаче е около пет пъти повече. "Според пътя на предаване на инфекцията и тази година се очертават две особено уязвими групи", казаха още от МЗ. Това са мъже, които имат сексуални контакти с други мъже (на тази група се падат 37% от новооткритите случаи), и българите, които инжекционно употребяват наркотици - 16%. И докато делът на последните намалява, увеличават се заразените мъже, които са допуснали в леглото си представител на своя пол, отчитат още от МЗ. Запознати разказаха как хомосексуалисти специално посещавали гей партита зад граница, на които присъстват само гости от силния пол. На такива места обаче рискът от предаване на вируса сериозно расте.

"Важно е да обясним, че обявените 1811 серопозитивни всъщност са 1811 регистрирани случая на ХИВ, натрупани във времето от 1986 г. насам. Значителна част от регистрираните вече не са сред живите", посочи Милен Чавров. Според него най-вероятно около 800 души са издъхнали от инфекцията, защото в първите години медицината не разполагаше с добре повлияваща терапия.

Специалистът подчерта, че друга уязвима група са гастарбайтерите и всички отишли на гурбет в чужбина. Всъщност именно по този начин ХИВ се появява в България. "Моряци от държавната фирма "Океански риболов" се връщат през 1986 г. от Централна Африка, откъдето се подозира, че ХИВ тръгва сред човешката популация. Та екипажът ни имал сексуален контакт с местни жени и... се заразил", каза още председателят на фондация "Надежда срещу СПИН".

И продължи: "До ден днешен рискова група продължават да бъдат всички хора, които дали заради командировка или просто за да отидат на почивка, пътуват зад граница." Съветът на експерта е хората, които са имали рискови сексуални контакти през годината, да се изследват за СПИН на 6 месеца веднъж, тъй като инфекцията преминава безсимптомно. А единствената сигурна защита си остава презервативът.

Лечението на ХИВ у нас е ангажимент на държавата, затова МЗ покрива медикаментите на заразените. Средно годишната терапия на един пациент е около 10 хил. долара. "Тук е мястото да кажем какво се случи в Румъния след като приключи помощта на Глобалния фонд за борба срещу СПИН, туберкулоза и малария - каза Милен Чавров. - Тяхната държава абдикира от задължението си да се грижи за пациентите с ХИВ и настъпиха сериозни проблеми. Стигна се до липса на медикаменти! Същата

заплаха грози и България

ако след като края на програмата на Глобалния фонд у нас МЗ реши, че вече няма ангажимент към заразените българи."

Председателят на "Надежда срещу СПИН" прогнозира, че е възможно дори да се намали настоящият бюджет за медикаменти срещу смъртоносната инфекция, но обществото в никакъв случай не бива да го допуска. Не на последно място - малцина ще могат да си позволят да отделят по 1000-2000 лв. на месец за лекарства.

В момента фондацията подготвя предложения за промени в нормативната база, които ще предложи на МЗ. Те предвиждат да се премахне възможността пациенти с ХИВ да се "футболизират" и препращат от болница в болница.

Както "Труд" неотдавна писа, млад мъж с онкологично заболяване почина, обикаляйки болниците, защото лекарите отказваха да го приемат заради инфекцията му с ХИВ. Лечебни заведения в София му отказваха помощ с мотива, че той е за специализираното СПИН звено в Инфекциозната болница.


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2025 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама