Български милионер заряза Америка заради виното

23.10.2014 / 08:50 3

Български милионер сбъдна американската си мечта, но заряза Щатите и си дойде да прави бизнес с вино в Русенско, пише "Труд". 

75-годишният Любен Рабчев изобщо не приема завръщането си като авантюра и инвестира с мерак в създадения винарски комплекс "Седем поколения" между селата Мечка и Стълпище край река Дунав.

След 4 г. съпругата му Джо вече е влюбена в България и иска да стане българска гражданка, дори вече е положила изпит по български език в Русенския универитет. Покрай избата на най-високия хълм се пъчи китен хотел, а край него надничат натежали лозя от грозде, рибарници, къщи за гости и стопански постройки. Отпред се развяват знамената на Русе, България и Европейския съюз, а флагът на САЩ гледа отвисоко как след 40 г. една човешка мечта може да се случи не само отвъд Океана.

"Любовта към виното е в кръвта ми, а името на комплекса не е случайно", обяснява белокосият предприемач. Той е пето поколение винар, след като първият в рода Илия Рабчев отива още след Освобождението от турско робство да учи занаята във Франция. После се връща и производството му стига до 800 тона вино годишно, част от които изнася за Германия.

По стъпките му тръгва и праправнукът Любен, който още на 16 г. се опитва да духне в чужбина през Гърция и Турция. Трите му опита се провалят, докато най-накрая през 1968 г. се измъква в чужбина с първата си съпруга.

След като минават успешно границата с Югославия, първата им родина е емигрантски лагер в Австрия, където се ражда и дъщеря им Албена. Юношеската мечта на Рабчев обаче не му дава мира и семейството потегля за Америка.

Заселват се в щата Ню Джърси и бащата запретва ръкави да мете във фабрика за хартия. Понеже е завършил техникума по механотехника в Русе, българинът много скоро става техник на една от машините. Предприемчивостта му го кара да се огледа и много скоро да купи фалирала бензиностанция, за да работи за себе си.

Бизнесът потръгва не само заради умните ръце на Любен Рабчев, но и покрай честността и отзивчивостта му да помага на всеки с каквото може. Един ден при него идва човек, който го моли да оправи мигача на колата му. Българинът взема само $1 за услугата, макар че му оставят още толкова бакшиш. После се появяват още двама клиенти.

Постепенно името на сръчния майстор се разчува и клиентите заприиждат на бензиностанцията му. Едва тогава българинът научава, че първите му доволни клиенти били кметът, свещеникът и полицейският началник.

Правилото да прави добро, което ще му се върне многократно, той спазва и в следващите си бизнес проекти. Печелившата му бензиностанция сменя собственика си, а парите са инвестирани в магазин за авточасти в град Хюстън, щата Тексас. Българинът единствен работи без почивен ден, по всяко време, като предлага стоката си директно на щанда.

Когато търговията се разраства до 16 магазина, Любен я продава и се прехвърля в Калифорния, в Лагуна хилс, на брега на океана.

Опитва със строителство в Палм спрингс, копае за нефт в Южен Тексас. През 1987 г. купува фабрика за производство на опаковки и пластмаса, която от 80 работници стига до 1050 души. Освен в САЩ производството му се изнася в Мексико и Чили. През 2005 г. Любен Рабчев продава бизнеса и си казва: "Стига!"

В Америка той се пенсионира три пъти все с обещанието да си почине, но предприемчивостта не му дава мира. Когато се връща в България след 40 г., отива първо в село Бяла черква.

Иска да направи нещо за родния си край, като инвестира в хладилни инсталации за плодове и зеленчуци, но местните управници го отпращат. Русенското село Мечка го привлича като пристан за винопроизводство още по римско време, на километър и половина още личат останките на крепостта "Тримамиум". Слабостта му към родовия занаят го чопли още в Щатите, където прави вино с приятели като хоби. Покрай приятелството му с русенския арх. Цвети Русинов се ражда и идеята да си построи къща за почивка с малка винарна, която да гледа към река Дунав.

В местността между Мечка и Стълпище Любен Рабчев купува 70 дка лозя, които засажда с три сорта за червено вино - каберне совиньон, каберне фран и мерло, малко кюве и розе.

Нарича марката вино и избата "Седем поколения", като отброява след себе си шестата генерация на дъщеря си Албена. Тя върти успешен бизнес в Америка, но консултира всеки проект на баща си.

В седмото поколение засега се оглеждат тримата му внуци Никсън, Блейк и Девин. Първият вече е студент по винарство в университета "Дейвис" в Калифорния.

"Името ми идва от любов, която влагам във всяко начинание, а сега и към виното", казва бизнесменът.

Елитната напитка се прави по класически технологии и отлежава в стареещи дъбови бъчви от 4 до 6 години. Розето се бутилира и кротува по 3-4 месеца, преди да стане за пиене. Във виното няма никаква химия и напитката запазва напълно естествените си аромати и полезни съставки. Лозята се торят с джибрите, а се пръскат със специални препарати.

От лимитираните серии червено вино и розе, висок клас, се произвеждат само по 200 000 бутилки. Елексирът "Седем поколения" засега може да се опита във винарския комплекс и в няколко луксозни ресторанта във Варна.

Малката къща с изба вече е винарски комплекс с хотелска част и рибарник, които предлагат всички условия за уикенд туризъм. Старецът кипи от енергия и проектите му на закупените 1200 дка земя непрекъснато се множат. Увеличават се и лозовите масиви, износът на елитно вино в САЩ предстои. 

Тук е много красиво, а хората са добри, но към тях се отнасят лошо", вижда Любен Рабчев.

Той е убеден, че и други български емигранти в Америка ще се завърнат, ако не ги плашат нестабилността в държавата и отчайващата бюрокрация. Собственикът на "Седем поколения" не може да се начуди защо трябва да губи толкова време и усилия за елементарни неща, но е амбициран да превърне местността между Мечка и Стълпище в райско кътче за селски, рибен и спортен туризъм.

Любен Рабчев още пази бюстове на Ленин и Георги Димитров вкъщи. "Трябва да ни напомнят това да не се повтаря", категоричен е беловласият пазител на комплекса. Той е убеден, че ако всички българи започнат да правят това, което могат, животът им ще стане много по-добър. /"ПЕТЕЛ"

Следете 24 часа в денонощието най-ексклузивните новини от Света, България и Варна в Petel.bg!

Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!


Коментари
Коментирай чрез Facebook
1
0
krasko (преди 9 години)
Рейтинг: 15461 | Одобрение: 5081
за твое сведение американско спешъл едишън вино бие на конкурси френските най-добри вина ,но е вярно ,че виното за масова консумация малко сладни и не са по моя вкус........дължи се на технологията ,голямата захарност и вкуса на англосаксонците на които им харесва.......с българска технология и грозде от напа валей/най-доброто в света/ направих страхотно вино .......така , че не си прав........а наздраве....

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама