Банките загубили 6-7 милиарда заради кризата

10.02.2014 / 20:24 2

Около 6-7 млрд. лв. са загубите на българската банкова система от 2008 г. насам заради кризата. Това заяви шефът на УниКредит Булбанк Левон Хампарцумян, като изрази надежда, че част от тези загуби ще се компенсират с излизането от кризата. Цената на кредита сега е сравнима и дори по-ниска от тази преди 2008 г., поясни още Хампарцумян. Той добави, че през 2013 г. сериозно са нараснали депозитите. Левон Хампарцумян предрече драматични трансформации в банкирането в следващите пет години, имайки предвид новите технологии за разплащания. Развитието ще бъде предимно при плащанията и това се залага с повишаване на популярността на покупките на ПОС терминали при търговци, които в Булбанк са нараснали с 39% за 2013 г., каза Цветана Минчева, директор "Банкиране на дребно". За страната ръстът е 20 процента. С 31% са се увеличили оборотите, платени с карти от клиенти на УниКредит Булбанк, докато за цялата банкова система ръстът е 21%. В същото време е намаляла средната похарчена сума на транзакция, което означава, че картите се ползват все по-често и за все по-малки покупки.

Най-новото в картовите плащания са безконтактните покупки. Те се извършват на 4 хил. ПОС терминала в България, 20% от които са на УниКредит Булбанк. Издадените безконтактни карти са над 60 хил. Този вид разплащания набират скорост, защото са предпочитани и от търговците заради бързото обслужване и нисък риск, каза Мариана Великова, шеф на дирекция "Карти". За суми до 25 лв. транзакциите са без използване на ПИН, без подпис и без каквото и да било оскъпяване.

 

Правят 15 пазара за продуктите на баба

Продукти директно от фермите и храни по рецепти на баба ще се предлагат на 15 тържища в страната. На сергиите, оборудвани с хладилни витрини, ще може да се продава птиче и заешко месо, млечни продукти, яйца и мед. В специални млекомати ще се зарежда току-що издоено мляко. Ще бъдат увеличени количествата суровини и продукти, които фермерите могат да предлагат директно без посредничеството на търговци.

Според проекта за промени в наредбата за директни доставки фермерите ще могат да предлагат до 150 000 кг годишно сурово краве мляко и увеличени спрямо сегашните количества сурово овче, козе и биволско мляко. Те ще са съответно 60% от месечния млеконадой от ферми с до 50 животни, 50% от месечния млеконадой - от ферми с от 50 до 100 животни, и 40% от месечния млеконадой - от ферми с над 100 броя животни. Ще могат да се продават директно до 1000 яйца седмично (при 500 сега) и дивеч - до 5000 кг годишно, при сега разрешени 2000 кг.

 

Двама студенти със стипендии от Белла

Двама студенти от Университета за национално и световно стопанство спечелиха първите "Стипендии по икономика" на "Белла Академия". Моника Иванова и Михаил Минчев получиха символичните чекове на стойност 2000 лв. лично от директор "Маркетинг" на "Белла България" Кирил Хаджидинев и ректора на УНСС проф. Стати Статев. За първите "Стипендии за икономика" на "Белла Академия" се състезаваха близо 73 студенти от УНСС. Право на участие в конкурса имаха студентите от втори до пети курс с добър успех. Победителите бяха излъчени от 22-мата с най-високи резултати в конкурса, които бяха отличени с почетни дипломи, пише standartnews.com


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама