Базирана на светлина мозъчна терапия скоро може да се тества върху хора
В последните години учени експериментират с метода оптогенетика и го усъвършенстват. Базираната на светлина техника би могла да лекува различни видове неврологични разстройства - от болестта на Паркинсон до депресии, пише Popular Science, цитиран от "Фокус".
Опитите са инвазивни и се провеждат най-вече върху мишки и плъхове. Скоро това може да се промени, тъй като компанията Circuit Therapeutics, ръководена от психолога Карл Дейсерот, вероятно ще започне клинични опити на оптогенетика върху хора, пише 24chasa.bg.
Нови постижения в областта на оптогенетичните разработки обаче могат да позволят провеждане на тестове върху хора. Излъчващият светлина имплант може да се замести от лепенка, а това ще премахне необходимостта от хирургическа операция. Наред с това учените вече разполагат с нови инструменти за генетична модификация като CRISPR, въпреки че законовите регулации за прилагането му при хора все още са строги.
През ноември Circuit Therapeutics обяви, че е сключила договор с Агенцията за високотехнологични авангардни изследователски проекти към Пентагона (DARPA) за използване на оптогенетика за терапия на хронична болка. Ако експериментите преминат успешно, терапията може да стане достъпна в следващото десетилетие, отваряйки врата за използване на оптогенетика при множество други заболявания.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!