Биобатерия татуировка получава енергия от потта
бъдеще, когато се потим, ще бъдем от полза не само на собствения си организъм, но и на малките електронни устройства, които носим по себе си. Учени са създали датчик във вид на временна татуировка, който може да следи физическата активност на своя притежател и да произвежда енергия от неговата пот.
Новата разработка е една от 12-те хиляди новости, които бяха представени на 248-ата среща на Американското химическо общество (ACS), информира gizmag.com, цитирани от "Монитор".
Принципът на работа на устройството се състои в откриване и реагиране на солта на млечната киселина (лактат) в състава на потта. По нивото на лактата може да се следи за интензивността на тренировките. Колкото по-високо физическо натоварване изпитва организмът, толкова повече сол отделя. При физическа активност организмът се нуждае от допълнителна енергия, която се генерира при процеса гликолиза. В резултат на разпадането на въглехидратите (предимно глюкоза) се освобождава енергия и лактат, който отива в кръвта.
Професионалните спортисти трябва да контролират нивото на лактата в кръвта си, но обикновеният метод за контрол е неудобен, тъй като трябва да се взимат проби по време на цялата тренировка, а после е необходимо време да се анализират.
Изследователи от Калифорнийския университет в Сан Диего, ръководени от д-р Джоузеф Уанг, са разработили по-ефективен метод за измерване на нивото на лактата при интензивни физически упражнения. Те нанесли гъвкав датчик за солта на млечната киселина върху хартия за временна татуировка. Сензорът съдържа фермент, който "събира" електроните от лактата, генерирайки слаб електрически ток. Устройството е било изпитано на 10 здрави доброволци, .
След това, опирайки се на получените резултати, учените решили да създадат биобатерия, която може да се зарежда от потта. Експериментът с 15 доброволци показал, че по-малко спортните натури отделят повече енергия от онези, които посещават спортна зала поне 3 пъти седмично.
Обяснението е, че който се занимава по-рядко със спорт, по-бързо усеща физическото натоварване и по-бързо започва да се поти, пускайки процеса гликолиза, превръщайки глюкозата в млечна киселина.
Така от 1 кв. см кожа на нетрениран човек учените успели да добият 70 микровата енергия. Това не е толкова много, но е напълно достатъчно за поддържане на работата на електронен часовник, консумиращ само 10 микровата например.
Изследователите планират да усъвършенстват технологията, за да получат повече енергия и да намерят начин за нейното съхранение.
Биобатериите притежават редица предимства в сравнение с обикновените батерии: те се презареждат по-бързо, използват възобновяеми източници на енергия и са по-безопасни за природата и човека, тъй като не отделят токсини. Тези устройства имат широк потенциал за използване, твърдят изследователите. Още повече че следващите години ще бъдат подвластни на носимите устройства, а почти всичко ще има нужда от заряд с ток.