Бившият здравен министър д-р Андреева: Здравето на хората се превръща в инструмент за политически лобизъм
„Здравето на хората ще се превърне в инструмент за политически лобизъм”, каза днес д-р Таня Андреева, бивш здравен министър на пресконференция с проф. Анелия Клисарова, независим кандидат за кмет на Варна. Според д-р Андреева, приетите от Народното събрание промени в областта на здравеопазването, с които се определя Министерският съвет да решава с кое лечебно заведение да сключва договори Националната здравноосигурителна каса, е на практика скрито одържавяване на касата. Така тя е поставена в ситуацията да има оперативна функция като изпълнява нарежданията на правителството.
Д-р Андреева обърна специално внимание на промените в здравното осигуряване, според които в системата се вкарва посредник между пациента и болницата. Така дори ако искаш да се лекуваш срещу заплащане, не можеш да си платиш директно в болницата, а трябва да минеш задължително през застрахователни дружества, които са създадени именно за това.
Здравното осигуряване ще се раздели на два пакета – основен и допълнителен. В основния обаче не са включени голяма част от обществено значимите заболявания, което означава, че за болести като диабет или епилепсия и уврежданията в резултат от тях, хората ще трябва да си плащат, независимо че се осигуряват. Така се нарушава принципът на солидарност и се появява момент на дискриминация по заболяване, каза проф. Анелия Клисарова. Според нея, облщинското здравеопазване е в риск от така приетите поправи в здравните закони. За да се подобри качеството на системата в града, тя предложи няколко мерки, които зависят от кмета. Да се изработи общинска здравна карта, с която ще се организира спешната, неотложната, болничната и доболничната помощ в града, предлага проф. Клисарова. Според нея най-важното е да се организира добре неотложната помощ, която във Варна е разпределена основно между джипитата с кабинети на териториите на шестте ДКЦ-та. Така с три неотложни портала ще се осигури 24-часова помощ на гражданите на града.
Задължително е да се създаде и Общински фонд за доплащане на медицински дейности като парите в него могат да се осигуряват от преразпределение на общинския бюджет. Проф. Клисарова посочи и проблема с високите размери на данък сгради и смет на общинските здравни заведения. Те трябва да бъдат намалени или събраните средства да бъдат реинвестирани в апаратура и общински здравни плащания.
Една община не може да се издържа само от данъци, затова е много важно да се подобри работата на общинската дирекция по европроекти, каза още проф. Клисарова. Според нея с добре защитени идеи може да кандидатстваме направо в Брюксел. Тя даде пример, че не може голям град като Варна да има само един общински хоспис, докато с европроекти могат да бъдат открити поне още два. За да се очертаят здравните проблеми в града, е добре да започне да работи реално Общественият съвет по здравеопазване, добави още проф. Клисарова, която се ангажира да предприеме бързо необходимите мерките, като стане кмет на Варна.