Близо $100 млрд. се преляха във валутния пазар
Притокът на средства на световния валутен пазар се приближи до най-високите равнища от преди кризата, започнала през 2008 година. Инвеститорите масово съкращават своите позиции в акции. За последните 6 седмици той достигна над 91 милиарда долара, гонейки предкризисния рекорд.
Всичко това показва активно бягство от рисковете, свързани със спада на суровинните цени и забавянето на световната икономика, отбелязват експертите на Barclays.
Както отбелязва Bloomberg, анализаторите обясняват процеса със ситуацията около възстановяването на глобалната икономика, проблемите в Китай и срива на суровинните пазари.
Още едни от фактори, стимулиращи притока на пари на валутния пазар, е очакваното повишение на основната лихвена политика на Федералния резерв на САЩ.
Обемът на позиции и в акции на световните инвеститори като цяло рязко се понижи. Сериозна спирачка за фондовия пазар се явяват компанията от сферите, силно зависими от икономическия цикъл, се казва още в обзора на Barclays.
По мнението на експертите от банката може би разпродажбата на суровинни активи е близко до завършването си. Те предполагат, че ФЕД ще вдигне основния лихвен процент в САЩ от сегашното равнище с 0,25 п.п. на септемврийското си заседание.
Между другото на заседанието през миналия месец редица членове на ФЕД са изказали съмнение, че американската икономика е достатъчно укрепнала за преход към увеличаване на лихвените равнища.
Инвесторите следят внимателно развитието на ситуацията в Китай, доколкото шокът от девалвацията на юана продължава да се отразява върху пазарите на останалите развиващи се страни. Анализаторите очакват забавянето на китайската икономика да се задълбочи.
Днес цените на петрола продължават да се понижават, като вече достигнаха 6-годишен минимум. По обед сортът Brent на лондонската борса ICE Futures поевтиня до $46,57 за барел . По същото време WTI се търгуваше в Ню Йорк за $40,5 за барел.
money.bg