Борислав Гуцанов: Развитието на Варна не може да се решава на парче
„Нямаме разминавания с никого, че паспортизацията на сградите е необходима, но нека има логика. Имах среща с жителите на квартал „Чайка“. Те поставиха този въпрос. Сумите, които са необходими са непосилни за хората. Те откъде да ги извадят тези пари? И като се направи тази паспортизация какво следва? Започва може би санирането или какво? Какво се случва след това. Или просто, за да има едни документи и едни хора да вземат едни пари. Дори едно разрешително за строеж важи пет години. Трябва да има логика и смисъл в това, което се прави, както и полза за хората. Примерно - правим сега задължителна паспортизация и веднага започна саниране. Смятам че трябва да се направи удължаване на срока, а не да се глобяват домоуправители“. Това заяви в предаването „Позиция“ на Радио Варна председателят на БСП в града Борислав Гуцанов. И добави, че в мандата на предходния парламент вече са мислили и подготвяли удължаване на този срок.
Той коментира и проекта за изграждане на новото пристанище и превръщането на настоящото в новата атракционна зона на града. „ В предходния кабинет гласувахме 15 милиона лева за проектиране на интермодалния терминал, на два контейнерни терминала, на два зърнени и един за генерални товари, което да позволи старото пристанище да се превърне в зона за почивка. Колосален проект, който генерално променя Варна и развива две индустрии – морската и туристическата. Тези средства бяха спрени от служебния кабинет. Предложението на кмета до ОбС да се вземат сега 20 декара около Морска гара е само една малка част от този цялостен проект. Аз не съм против това да стане, но нека да се върви напред като се решават въпросите на цяло, а не на парче. Силно се надявам, че господин Московски, като нов министър на транспорта, ще погледне през друг ъгъл на този проект. Няма да го приема като проект свързан с мен, или с БСП, а като проект, свързан с бъдещето на Варна“.
Гуцанов добави, че общинският съвет може да подкпери предложението на кмета, но само, ако се вземат предвид няколко условия. „ Да се отпуснат отново средствата за цялостно проектиране, да се направи анализ дали тези пристанищни мощности, за които се говори в предложението, наистина не са необходими в момента на пристанището. Сега там са тръбите за Южен поток. Да не се окаже, че с усвояването на тази територия, хора може да останат без работа или държавата губи средства. Ако парите не бяха спрени от служебния кабинет, само след седем месец трябваше да започне изграждането на новото пристанище. И не мога да се съглася, че на този проект може да се гледа на парче“, коментира той.
По думите му не трябва да се гледа и да се решава на парче и развитието на Варна. Според него трябва да се работи за цялостна промяна на града, за да се превърне той, отново в място, където с удоволствие всеки би живял или идвал като турист. „Затова започнахме тези срещи по райони, за да се види какви са проблемите, какво мислят хората, от какво има нужда. И аз, и БСП, продължаваме да стоим зад изпълнението на всички големи проекти, свързани с развитието на икономиката в този град. Не успеем ли да развием икономиката и хората да получават нормални заплати и да живеят нормално, няма как да променим града, няма как да живеем по един достоен начин“, каза още Борислав Гуцанов.