Борисов иска с реформаторите, те настояват за тройка (обзор)
Да управляват в тройка с ГЕРБ и Патриотичния фронт, пожелаха изненадващо реформаторите вчера, припомня 24 часа.
Това се случи малко след като Бойко Борисов обяви след лидерската среща единствено възможния формат - правителство на малцинството между неговата партия и хората на Радан Кънев и Меглена Кунева, като се търси мнозинство в парламента по определени теми.
Менда Стоянова, Румяна Бъчварова и Томислав Дончев трябваше да пишат до петък бъдещото споразумение, което да обсъдят останалите политически сили.
“Ще приемем
подкрепа на
всички партии по
конкретни теми”, обяви Борисов. Той обеща всеки вторник да свиква Съвет на лидерите, който да обсъжда предварително програмата на Министерския съвет за следващия ден. На срещата соцлидерът Михаил Миков му напомнил, че при тройната коалиция имаше Съвет на коалицията, който обаче не е бил работещ формат.
В кабинета на шефката на НС Цецка Цачева партийните лидери се държали така, сякаш тази формула е приемлива за всички с изключение на “Атака”. Волен Сидеров не бе и поканен.
Вътре Борисов обявил, че е готов на всичко, само да се състави правителство и да няма нови избори. Останалите били напълно съгласни, че
избори през
зимата са
фатални за
държавата
“Давайте министри”, обърнал се той към поканените.
След това Борисов обяви формулата за двойна коалиция в присъствието на Меглена Кунева. Час по-късно тя отново застана на трибуната, но този път с Радан Кънев.
Ние държим на позицията си, промяната е между другите две партии, уточни Кунева. Кънев я допълни, че
има известно
изостряне между
ГЕРБ и ПФ
Затова реформаторите ще инициират бързо два вида срещи - двустранни с ГЕРБ и патриотите и обща тристранна.
Правителството ще е във формулата, посочена от Борисов - само ГЕРБ и РБ, смятат запознати. И обясняват, че
натискът за
кабинет във
формат ЕНП
идва от Брюксел,
за да не се прави коалиция с националисти. Пред интернет изданието на “24 часа” депутати от различни партии обявиха, че са силно изненадани от поредното обръщане на реформаторите, което прави съставянето на правителство извънредно трудно.
След лидерската среща Валери Симеонов отново обяви, че патриотите няма да участват в кабинета с министри, но ще дадат експерти.
Негови депутати напомниха, че досега ПФ е имал разговори само с Борисов и нито една отделна среща с реформаторите, за да мислят за нова “тройна коалиция”. “Патриотите никога
не са се
натискали за
тройна коалиция,
а искаме програма на правителството, която да подкрепяме”, обясни и Симеонов.
Според Радан Кънев не е закрит моделът за двупартийно управление, но то може да бъде прието само в краен случай. Веднага след обръщането на лидера на ДСБ Симеонов, видимо ядосан, заяви: “Няма да коментирам хора, които на половин час си сменят мнението.”
И депутат от партията на Кунева бе изненадан от “смяната на вятъра”, напомняйки какво обяви Симеонов като кауза в 43-ото НС от трибуната в понеделник - връщане на ракетите “земя - земя” в Южна България, за да се противоставим на Турция, и издигане на стена по цялата ни граница с нея, задължителна казарма, изпит за децата на 6 г. по български, а ако не го знаят, да преминат на платено обучение.
“Това не са искания, които ЕС и НАТО ще одобрят. Такъв партньор ли иска Реформаторският блок?”, попита депутатът. Напомни, че десницата винаги е била против Държавна сигурност, а най-малко 3-ма от депутатите на ПФ са били агенти на тайните комунистически служби, което и не крият.
Според хора от БСП пък
пожеланата тройка
от реформаторите
била сценарий да
се удря Борисов непрекъснато чрез евентуалната война между патриоти и ДПС.
“Обръщането на реформаторите дойде в момент, когато парламентът все пак мислеше за някакво обединение в името на важни за държавата цели. Миков се държи нормално с Борисов, ГЕРБ дори намери общ език с хората на Бареков, а Първанов е склонен да даде Калфин или други за министри”, обясни левият депутат, който има стаж в 3 събрания и е наясно с партийните интриги. “Сега е моментът да се прояви национално съгласие и отговорност, да си поприберем партийните претенции”, каза пък Калфин след срещата.
По време на разговора БСП и ДПС препоръчали да се върви към дясноцентристки кабинет. Лютви Местан говорил за ясен идеологически профил и дори направил сметки - 107 за десните срещу 50 за левицата. (Какво още каза той - виж по-долу.)
Местан отново категоричен: ДПС
няма да подкрепи кабинет с ПФ
ДПС няма да подкрепи правителство с участието на Патриотичния фронт. Това заяви отново лидерът Лютви Местан. Но остави отворена врата за подкрепа на кабинет ГЕРБ - РБ. “За първи път чухме изчистена идея за дясно двупартийно правителство на малцинството, дали ще го подкрепим, е въпрос на политическа програма, която ще ни се предостави, а и на още един много важен въпрос, на който за първи път давам отговор - въпрос на политическа отговорност е да приемеш една подкрепа, въпрос на още по-голяма политическа отговорност е да отхвърлиш подкрепа, подадена ръка”, заяви Местан. “Ако в управленската програма има теми, застъпени и в нашата платформа, няма как да бъдем опозиция на собствената си платформа”, допълни той.
Според него в 43-ото НС са възможни много ad hoc тематични коалиции, но ако сa прочели вярно волята на избирателя, управлението да бъде доминиращо дясноцентристко, подобно управление не е възможно без подкрепата на ДПС. Високомерното отношение към декларирана подкрепа на ДПС не било в посока на постигането на необходимото съгласие за евро-атлантическия профил на управление на страната.
Местан похвали Борисов, че поема отговорност за управлението, независимо че няма самостоятелно мнозинство. Първият мандат трябвало да е успешен.
Миков: Стабилността
на кабинета ще зависи
от политиката му
Стабилността на управление на малцинството ще зависи много от това каква политика ще прави за хората и дали народът ще подкрепя мерките и действията на такова правителство. Това заяви соцлидерът Михаил Миков след срещата. Той отново потвърди, че БСП остава в опозиция и мнозинството се очертава като дясно-център, защото така са определили избирателите.
Запитан дали би участвал в съвета на лидерите във вторник, както предлага Борисов, Миков отговори: “Нека първо да се формира мнозинството и тогава всякакви форми на комуникация между мнозинство и опозиция са част от нормалния европейски диалог.”
Радан Кънев не подкрепил
Цецка Цачева за шеф на НС
Съпредседателят на групата на Реформаторския блок Радан Кънев не е подкрепил избора на Цецка Цачева за председател на 43-ото народно събрание. Това стана ясно от разпечатката на гласуването.
Гласувах с “въздържал се”, защото имам не особено приятни спомени за дейността на Цачева като председател на 41-ото народно събрание, обясни Кънев вчера и обяви, че това е негово лично решение.
“Не виждам нищо драматично в това един или повече народни представители да гласуват “въздържал се”, допълни лидерът на ДСБ. Той напомни, че в парламента се гласува по съвест и това е напълно нормално поведение. “Излишно е да се търсят някакви специални политически знаци, свързани с лидерската ни позиция с ДСБ и РБ”, коментира още Кънев. И уточни, че това не е глас против Цачева.
Кънев обясни все пак, че общата позиция на РБ гласи, че е най-подходящо именно ГЕРБ да излъчат свой представител за председател на парламента.
При избора на Цачева в понеделник против бяха депутатите от “Атака” и един от Патриотичния фронт. От разпечатката на вота става ясно, че това е Велизар Енчев.