Ботев „оживя“ пред паметника си във Варна! Ето как посрещнаха Богоявление край морето (Снимки)
Фото Румен Сарандев
Днешният празник Богоявление започна от рано сутринта със света литургия в Катедралния храм „Св. Успение Богородично“ във Варна.
След това на площада пред храма Варненският и Великопреславски митрополит Йоан и свещеници от митрополията, заедно с катедралния хор, отслужиха тържествен водосвет на бойните знамена. Военните приветства контраадмирал Митко Петев.
Суматоха и този път не липсваше сред насъбралата се тълпа. Мъж предизвика смут заради преминаването на митрополита и разпръскването на Светена вода. Тъй като благословената течност не достигнала него и обкръжението му, той се нахвърли върху журналистите, които изпълняваха служебните си задължения насред площада - под предлог, че му пречели. Успя да заблуди дори служители на охраняваща полиция, които го подкрепиха и също се нахвърлиха върху мокрите до кости представители на медиите.
От дъжда обаче не се оплакваха военните. Те свалиха шапки и отдадоха чест с вдигнати оръжия по време на ритуала.
„Богоявленският водосвет на бойните знамена е нещо традиционно в Българската армия. Традициите се коренят далече в историята на Първата българска държава. Но ако погледнем и в по-близки дни, с възстановяването на Третото българско царство, след 1885 година, в различните полкове, по заповед на командирите на полкове, а след това и със заповед на началника на Генералния щаб се провежда Богоявленският водосвет на бойните знамена до 1946 година, след което традицията е прекъсната и със заповед на министъра на отбраната през 1993 година е възстановен.“, обясни контраадмиралът.
Веднага след военния ритуал, шествието тръгна през централните варненски улици.
Така колоната стигна до паметника на Христо Ботев на алеята на Възрожденците в Морската градина.
Там в ролята на Ботев се превъплъти актьорът Филип Филипов, участвал във филмите „Ботев: от Голгота към Свобода” (2013), „Авантюра с Ботев” (2014) и „100 000 крачки с Ботев” (2015) по повод 168-годишнината от рождението на поета.
Прозвучаха едни от най-известните и емблематични Ботеви стихове, след което стотиците варненци се запътиха към първа буна, където за светия кръст скочиха близо 50 смелчаци на възраст от 9 до 76 години.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!