Броят на компаниите в несъстоятелност намалява

25.07.2014 / 21:00 0

Дружествата в процедура по несъстоятелност и вече обявени в такава са намалели леко през първото полугодие на тази година, показват данни на Агенцията по вписванията (АВ). От общо 824 към края на юни миналата година за същия период на тази броят им е 761 броя. Спадът идва, след като през март миналата година влязоха в сила промени в Търговския закон, ограничаващи обявяването на неплатежоспособност със задна дата. Дотогава имаше много случаи на фирми, които влизаха в процедура, започваща години по-рано. По този начин много кредитори и техни партньори губеха обезпеченията си, а оттам и шанса да съберат вземанията си.

Кризисна тенденция

За намалението на процедурите може да има и друга причина – в първите години на икономическата криза много компании отпаднаха от пазара и това доведе до повече процедури по несъстоятелност и ликвидация. Според данни на АВ от 2010 до 2013 г. годишно в несъстоятелност са обявявани по повече от
500 компании, приблизително двойно повече, отколкото в по-ранните години.

Тежката съдебна процедура също е една от причините фирмите в производство да не са много на фона на общия брой действащи предприятия. По данни на консултантската компания "Кофас" през миналата година 0.21% от всички дружества в България са обявени в несъстоятелност, като в региона на Централна и Източна Европа единствено Словакия и Полша имат по-нисък дял. За сравнение – в Румъния той е 6.4%, в Хърватия е 2.02%. И от "Кофас" отчетоха ръст в броя на обявените в несъстоятелност през миналата година спрямо 2012 г., както показаха и данните на АВ. Възможно е обаче много дружества да са бързали да приключат обявяването в несъстоятелност и неплатежоспособност със задна дата по старите разпоредби на закона. Близо 30% от всички фирми в несъстоятелност за миналата година се случиха през първото тримесечие, т.е. преди влизането на ограниченията.

Болната страна на здравото

Необявяването на процедура за фирми, които на практика не могат да работят нормално заради финансови затруднения, носи негативи за икономиката - от изкривена статистика до възможност за злоупотреби, невърнати дългове, увеличаване на междуфирмената задлъжнялост, а оттам и рискове за финансово затъване на компании по веригата. Ако няма официално обявена процедура, е доста по-лесно и прехвърлянето на активи в други фирми, което отново ощетява кредитори.

Според проучването на "Кофас" времето за приключване на процедурите в Централна и Източна Европа като цяло намалява в доста държави, но България не е сред тях – средно за това са нужни около 3 и повече години.

В същото време много нарастват компаниите със затруднения да си покриват задълженията и да плащат на партньори. За последното тримесечие на миналата година и за първото на тази броят на новите дружества, изпаднали във влошено финансово положение, се увеличава с по около 1500 дружества.

 

capital.bg

фото:  Николай Николов


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама