Брюксел: Путин няма да ни махне ембаргото

16.03.2016 / 00:41 4

Европейската комисия не очаква през следващата година и половина Русия да премахне ограниченията за внос на селскостопанска продукция. Това стана ясно от изявление на земеделския еврокомисар Фил Хоган, предава Бтв.



Той съобщи, че Брюксел ще удължи с една година изтичащите на 30 юни мерки за подпомагане на производителите на плодове и зеленчуци, които изгубиха пазарите си, след като Кремъл разпореди да се прекрати вноса на европейски стоки.

„Не мисля че г-н Путин има достатъчно добро чувство за хумор на този етап, за да премахне проблемите които доведоха тези мерки“, заяви Фил Хоган в Брюксел.

Еврокомисията плаща на производителите от есента на 2014 г., за да не предлагат на пазара определени количества плодове и зеленчуци, за да ги предпази от драстичен спад в цените и фалити. Вместо това те се предлагат субсидирано на благотворителни организации, за храна на животните, за компост и за дестилация. За първата година от схемата 793 000 тона плодове и зеленчуци, произведени в ЕС, не са стигнали до пазара като ЕС е платил около 163 млн. евро, за да бъдат те пренасочени.

Става дума за домати, моркови, зеле, сладки пиперки, карфиол и броколи, краставици и корнишони, гъби, ябълки, круши и сливи, трапезно грозде, киви, цитруси, праскови и нектарини. От тях квотата на родните овощари, определена от Брюксел от август насам е за 950 т праскови и нектарини. Количеството е определено въз основа на износа на български плодове и зеленчуци за Русия през последните 3 г. преди налагането на ембаргото.

България поиска от 1 юли от европейската помощ да могат да се ползват и производителите на череши.

ЕС прие и други мерки за подкрепа на фермерите, които пострадаха от намаленото търсене и свръхпредлагането в Европа. Сред тях са нова схема за изтегляне от пазара на свинско месо, повече средства за реклама на европейското свинско по света и за увеличаване на консумацията му в ЕС. Млекопроизводителите пък получиха възможност чрез своите организации да се договарят за намаляване на издоените количества мляко, за да намалят загубите си от ниските изкупни цени. ЕС разреши на правителствата, които желаят да дадат финансова помощ от до 15 000 евро на млекопроизводител под формата на държавна субсидия.

Русия забрани вноса на свинско, говеждо, пилешко, риба, сирене, мляко, плодове и зеленчуци от ЕС, Австралия, САЩ и Канада в отговор на санкциите след присъединяването на Крим на 7 август 2014 г. По данни на земеделското министерство България е загубила от ембаргото около 300 млн. лева, основно заради спада на цените на стоките, забранени за износ, а не толкова поради загубата на пазари. Годишният износ на българска земеделска продукция за Русия се изчислява на около 20 млн. лв.

ЕС реши през януари да удължи с година санкциите, свързани със забрана за влизане в ЕС на лица и компании и ще прецени през лятото дали да продължи икономическите санкции, които са в момента в сила срещу Москва.
 

Dnes.bg


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама