Бум на новородени бебета отчитат в цялата страна
Бейби бум за първите 6 месеца на годината в сравнение със същия период на миналата отчитат големите АГ болници у нас. В страната общо родените през първите шест месеца са 31 524, а за същия период през миналата - 29 608.
"Не бием барабана, искаме да помогнем на нацията да има повече деца. Стараем се да решаваме чисто медицинските аспекти на проблема раждаемост. Берем плодовете на добре свършената работа през последните 4-5 години", коментира изпълнителният директор на най-голямата университетска АГ болница - "Майчин дом" проф. Виктор Златков. Според него, ако ражданията продължат с това темпо, до края на годината в болницата ще се родят повече от 4000 бебета
За първите 6 месеца на бял свят в "Майчин дом" са дошли 2088 бебета, като 1109 от тях са момчета. Двуплодните бременности са 89, а триплодните - 1.
В "Шейново" до 1 юли миналата година сме имали 977 раждания, сега - 1084, увеличението е с 9,1%, 12% увеличение на преминалите пациенти, обясни шефът на болницата д-р Румен Велев.
Миналата година в "Шейново" ремонтирали родилната зала. "Сега тече процедура за оборудване, която ще приключи през септември и през октомври ще я пуснем - по всички стандарти. Ще има отделни боксове, бебето ще остава при майката. В момента работим при малко аварийни условия, въпреки това имаме растеж", доволен е д-р Велев.
10% е ръстът на ражданията и в "Токуда".
През първото полугодие на 2013 г. в Първа АГ болница "Св. София" са дошли на бял свят 1500, тази година са 1600, каза директорът д-р Иван Костов.
Освен добрата новина за бума на ражданията обаче лекарите отчитат и друга тенденция - увеличават се недоносените бебета.В "Майчин дом" до края на юни 2013 г. бебета под 2500 грама са били 361 (18,7%), докато сега са 422 (20,2%).
11 са бебетата, родени под 600 грама, докато през 2013 г. са били 6.
"Клиниката по неонатология е най-голямата в страната. Има 110 легла. Интензивното отделение е с 45 легла, а физиологичното с 65. В интензивното отделение имаме 2 сектора - единият е с 15 легла, където се приемат новородените, които са в най-тежко състояние, останалите са за вече стабилизирани деца", обясни шефката на неонатологията проф. Боряна Слънчева. При нея работят 98 души, лекарите са 14. Увеличава се процентът на децата с много ниско тегло - под 1500 грама. Това значително усложнява работата на клиниката.
Необходими са апарати за вентилация, по-специални кувьози и апарати за проследяване на жизненоважните функции. Престоят на децата е много по-голям с всичките рискове. Това са деца с тежка заболеваемост. За наша радост резултатите ни показват ниска смъртност, казва проф. Слънчева.
Ако детето е под 1000 грама, престоят му е между 2 и 3 месеца. Миналата година недоносените бебета в "Шейново"пък са 7,8% от новородените, а тази вече 8,2%, каза шефката на неонатологията д-р Донка Узунова.
Проф. Асен Николов, началник на родилната клиника на "Майчин дом" и ръководител на Катедрата по акушерство и гинекология в Медицинския факултет в МУ-София:
20 на сто от родените са недоносени
Броят на недоносените новородени се е увеличил. През 2004 г. те са били 328, или 10,3%, а сега са близо 800 - 20% от ражданията.
Причините са в три. Първата е повишена концентрация на тежка патология на бременността в нашата болница. Това значи, че повече жени с патологична бременност (със сърдечносъдови, бъбречни, неврологични заболявания) се насочват към "Майчин дом".
Тук спадат също и заболяванията, произтичащи или пряко свързани с бременността. Това са състояния на предлежаща плацента или преждевременно отлепване на плацентата - състояния, които са свързани с голям риск от кръвозагуба, която застрашава както живота на плода, така и живота и здравето на майката. Болницата разполага с кръвен център, който адекватно може и в планов, и в спешен порядък да осигури кръв за раждането при тези състояния. Друга голяма група за рискови бременности са състоянията след цезарово сечение. Те са увеличени както в национален мащаб, така и по концентрация в нашата болница, което също е свързано с необходимост от по-голяма квалификация на екипите.
Акушерските екипи са от много голямо значение, като болницата разполага с адекватни екипи, както в регламентираното работно време, така и по време на дежурствата. Трябва да отбележим и наличието на отлично обучени анестезиологични и реанимационни екипи, които са изключително необходими за работата при тези състояния. Искам да подчертая, че работата в съвременната родилна зала е екипна - акушер-гинеколози, анестезиолози и неонатолози. Само тогава е осигурен добрият краен резултат.
Традиционно при нас идват от Перник, Благоевград, Пазарджик, Монтана. През последната година се насочват и пациентки от Кърджали, Хасково. Това е добре за тях, защото тук ще получат най-добрата помощ.
Втората причина е повишеният прием на недоносени бременности или бременности, при които децата са тръгнали да се раждат по-рано. И тук правилното място за раждане е нашата болница не само заради обучените акушерски екипи, а основно заради отлични неонатологични кадри, които непосредствено след раждането поемат грижата за недоносените деца.
Третата причина е двуплодната и многоплодната бременност, които най-често са в резултат на асистирана репродукция. Голяма част от тях също са недоносени деца.
За 5 години няма болница в България, в която да е направено толкова много. Няма такава родилна зала в България. Работи трета година и в нея вече са родени над 10 000 деца. Няма друго приемно отделение като нашето.
Катедрата по акушерство и гинекология на Медицинския факултет към Медицинския университет в София се намира в болница "Майчин дом". Обучават се наши и чужди студенти и специализанти. За близо 100-годишната история на катедрата са обучени поколения студенти и специализанти по акушерство и гинекология. В момента провеждаме обучение на български и на английски език на студенти по хуманитарна и дентална медицина 5-и и 6-и курс, на специалисти ерготерапевти. Тук е и базата за практическо обучение на акушерки.
По линия на следдипломната квалификация имаме курсове, в които се обучават лекари за придобиване на специалност по акушерство и гинекология, и модули по акушерство и гинекология на общопрактикуващи лекари и лекари по спешна медицина. Всяка година провеждаме и 16 тематични курса по акушерство и гинекология и неонатология за специалисти по съответните дисциплини - интензивно наблюдение и лечение на патологична и рискова бременност,водене на рисково раждане, ултразвукова и доплерова диагностика в акушерството и гинекологията, хистероскопия, лапароскопия и оперативни техники в акушерството и гинекологията.
Имаме първична реанимация на новороденото, интензивни грижи в неонатологията, ендокринология и стерилитет, детско-юношеска гинекология и др.