Бунт на творците срещу преместването на паметника до НДК

18.12.2014 / 09:27 1

Преместването на паметника до НДК ще излезе по-скъпо от неговото възстановяване”. Това заявиха художници, архитекти, скулптори от 9 творчески съюза и общински съветници. Те се обявиха срещу идеята мемориалът „1300 години България” да бъде преместен в Южния парк, а на негово място да бъдат възстановени плочите на Мемориала на загиналите войници от Първи и Шести софийски полк. Това ще се обсъжда днес на сесия на Столичния общински съвет, pi[e blic.„Как ще стане това - ще откачим фигурите, бетоновите основи обаче не може да се нарежат на ръка и като детска играчка да бъдат преместени. Трябва да се взривява”, заяви авторът на паметника проф. Валентин Старчев. Според него където и да се премести, ще трябва да се построи отново, което ще струва милиони.

Срещу проекторешението на Столичния общински съвет, което ще бъде разгледано днес, се обявиха шефът на СБХ Любен Генов, шефът на САБ - арх. Георги Бакалов, общинските съветници арх. Борислав Борисов и Милка Христова, скулторите Иван Русев, Емил Попов, проф. Десислава Минчева, инж. Антон Малеев, проф. Ивайло Мирчев, както и проф. В. Старчев.

Монументът през 1981 г. 

За мемориала е било получено разрешение за строеж в Южния парк и са били одобрени работните проекти на арх. Атанас Агура през 2009 г., припомниха те. Ние не сме против издигането на мемориала, но на друго, по-подходящо място, подчертаха творците. „Неприемливо е противопоставянето на двете събития и на двата паметника”, казаха още те. Преместването на паметника е в противоречие с авторските права, подчертаха те. 

Идеята за преместването на монумента е на Столична община и неправитилествени организации.  "Има внесен доклад в Столичния общински съвет. Вие знаете, че всъщност там паметник няма, има остатъци от паметник, които са опасни. В същото време ние искаме да запазим скулптурите, които са много добри и на подходящо място, така че съветниците ще обсъдят кое да бъде това място. Надявам се да обсъдят моите колеги с професор Старчев най-подходящото място, защото това наистина е една художествена ценност, но просто трябва опасните елементи да се демонтират и да се получи едно красиво пространство", каза пред БНР Йорданка Фандъкова.

"Паметникът на военната бойна слава, който е бил разрушен, считаме, че трябва да се възстанови максимално близо до неговия първоначален вид и до мястото, на която се е намирал, за да бъде това една възстановена справедливост към паметта на тези хора", категорична е и Елена Ваташка, председател на Сдружението на българските футболни привърженици. 


Монументът през 2014 г.

Представители на девет творчески съюзи са категорично против преместването на монумента. Председателят на Съюза на българските художници Любен Генов обаче се възпротиви на идеята. Според него паметникът трябва да се реставрира, но не и да се демонтира, или да бъде преместен, защото се касае за опазването на културното историческо наследство на страната ни. Председателят на Съюза на архитектите в България Георги Бакалов също подкрепи тезата, че паметникът трябва да остане на сегашното си място. „Авторът е жив, той многократно иска да го модернизира и направи. Не трябва да се руши, нито пък да се премества, защото случайно кранът може да го изпусне", коментира за "Дарик" Бакалов. На пресконференция председателят на групата на БСП в Столичния общински съвет Милка Христова също подкрепи запазването на паметника.

От своя страна авторът на монумента проф. Валентин Старчев не скрива разочарованието си от предложението за преместване на творбата му. 

"Този паметник беше изоставен като поддръжка, въпреки че в Закона се казва, че общината е длъжна да поддържа всички културни паметници, които са на нейна територия. Това беше един паметник, който се отнася до величието на България през тези 1300 години, който има обществено значение не само за София. Пред този паметник човек трябва само да отиде да занесе цветя, да го почете, а не да умува хубав ли е, лош ли е. В изкуството тези проблеми са много сложни и не се решават с такива референдуми.... Аз съм за съществуването на двата паметника", подчерта Старчев.

Той уточни, че има стартирала процедура и първа копка за възстановяване на паметника на загиналите воини и е определено място в парковата среда зад хотел „Хилтън“.


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама