Часове след вдигане на блокадата, Сърбия и Хърватия пак на нож
Хърватското правителство отвори късно вчера за движение всички гранични пунктове със Сърбия. В правителствения профил в Туитър хърватският кабинет обяви, че граничните пунктове Баяково и Товарник са отворени за всички видове движения. Сръбското правителство пък отговори като премахна контраограниченията срещу Загреб. Въпреки това, след по-малко от 24 часа, двете страни отново се спречкаха заради бежанците. Хърватските власти обвиниха Белград, че след вдигане на бариерата, веднага са им прехвърлили хиляди мигранти, намиращи се временния сръбски лагер до границата, пише Inews.
Според правителството в Загреб по вина на Сърбия само за 10 дни на територията им са преминали 66 500 бежанци, изгонени насилствено от сръбските лагери. Властите в Белград отричат да са упражнявали принуда и обясняват, че мигрантите сами решават къде да отидат.
Блокадата падна, пусна нова вълна бежанци от Сърбия
Вчера кореспондентите на сръбските медии възторжено съобщиха, че движението е възстановено, включително и за автомобили със сръбски регистрационни номера. Най-накрая започна преминаването на границата на тировете, между които и много български, които чакаха в колони по продължение на десетки километри преди сръбско-хърватската граница без храна и вода.
Веднага след това се проведе и извънредно заседание на правителството в Белград, за да бъдат премахнати и реципрочните търговски мерки спрямо хърватите след блокирането на границата за сръбски превозни средства.
Припомняме, че блокадата бе вдигната няколко часа след призива на еврокомисаря Йоханес Хан и натиска от страна на ЕС, чиято членка е и Хърватия. На практика е вдигната блокадата на границата, която бе въведена поради огромния прилив на мигранти от Сърбия към Загреб. Междувременно хърватските власти обявиха, че само за една седмица там са пристигнаха близо 60 000 души.
От 16 септември до днес в Хърватия от Сърбия са дошли 66 500 мигранти, сочи актуална информация от днес на вътрешното министерство в Загреб. Само през вчерашния ден в страната са влезли над 10 000 души. Най-много мигранти преминават през граничните пунктове - Товарник, Илок и Строшиница. Част от бежанците са настанени във временните лагери в Опатовац, откъдето по-късно се транспортират до граничните пунктове Бараянско петрово село, Терезино поле и Ботово, се казва в съобщението на вътрешното министерство.
Загреб обвини Белград, че гони мигрантите към Хърватия
Междувременно в Сърбия пък създадените от сръбските власти временни лагери с добри условия за бежанците продължават да са празни. Според хърватските власти причината за това е, че сърбите принудително прехвърлят мигрантите на хърватска територия. Това заяви на пресконференция днес хърватският вицепремиер и министър на вътрешните работи Ранко Остоич. Той призова журналистите да посетят временния лагер Принципова в Сърбия, за да се убедят сами на място, че центровете за мигранти са празни.
"Там имаше около 200 души преди два дни докато вървеше пресконференцията, след това там не остана нито един бежанец. Всичко бе направено за пред камерите", отправи обвинения Остоич, след като посети граничния пункт със Сърбия - Строшиница.
"Призовавам властите в Сърбия да спрат да тормозят хората и да ги прехвърлят само към нашата граница, а ние от своя страна да ги транспортираме до унгарската. Това може да става директно от Сърбия в Унгария или поне за една част от тези бежанци. Не разбирам тази стратегия на прехвърляне на мигрантите от една на друга граница, но засега контролираме ситуацията", каза Остоич.
66 500 мигранти влезли в Хърватия само за 10 дни
Според хърватския министър проблемът трябва да се решава "още при неговото възникване - в Гърция, откъдето идва целият мигрантски поток, който след това преминава през Македония и влиза в Сърбия". Той припомни, че от началото на кризата на 16-ти септември, в Хърватия от Сърбия - до тази сутрин в 9.00 часа, са пристигнали над 66 500 души.
На новите обвинения от Загреб веднага отговори сръбският министър на труда и социалната политика Александър Вулин. "Мигрантите в Сърбия сами решават накъде да пътуват и през кои гранични пунктове да преминават. Ние не товарим мигрантите във вагони, не ги насочваме към Хоргош, както не ги насочваме и към Товарник. Те сами решават къде да ходят", заяви сръбският министър.